Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Pierwsi Amerykanie korzystali z miotaczy oszczepów

Nauka i Technologie

Już najstarsi mieszkańcy Ameryki korzystali z miotaczy oszczepów. Dowiódł tego archeolog Karl Hutchings z Thompson Rivers University , który przeanalizował uszkodzenia, widoczne na kamiennych grotach. Analiza wykazała, że wiele z nich uderzyło w cel z siłą znacznie większą, niż można uzyskać za pomocą ręki lub łuku.

Zdaniem Karla Hutchingsa jest to dowód świadczący o wykorzystywaniu przez prehistorycznych Amerykanów miotaczy oszczepów, wykonanych z drewna lub rogu. Potwierdziło to wcześniejsze hipotezy, dotyczące stosowania tego sprzętu, na które brakowało jednak dowodów.

Stosowanie miotaczy pozwoliło na zwiększenie energii, z jaką miotany pocisk uderzał w cel, a także na atakowanie groźnych zwierząt z większej, bezpiecznej odległości. W późniejszych wiekach miotacze oszczepów były stosowane m.in. przez azteckich wojowników, walczących z Hiszpanami. Z języka azteckiego pochodzi współczesna nazwa tej broni – atlatl.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2015/01/31/miotacze-oszczepow-mieli-juz-pierwsi-amerykanie/

Udostępnij

Anonimowe transakcje kartą nie zapewniają poufności

Nauka i Technologie Anonimowość Bankowość internetowa Karty kredytowe Massachusetts Institute of Technology MIT Poufność danych serwisy społecznościowe Tożsamość Transakcje online Zakupy online

Anonimizacja danych, związanych z transakcjami wykonanymi przy pomocy kart kredytowych nie zapewnia bezpieczeństwa. Udowodnił to Yves-Alexandre de Montjoye z Massachusetts Institute of Technology, który wraz ze swoim zespołem przez kilka miesięcy analizował anonimowe dane, dotyczące kart 1,1 mln osób z nieujawnionego kraju.

Dane nie zawierały ani nazwisk właścicieli, ani informacji o kontach bankowych, jednak badacze byli w stanie odkryć tożsamość 90 proc. użytkowników kart. Było to możliwe dzięki analizie danych z serwisów społecznościowych, w których użytkownicy chwalili się zakupami lub pobytem w określonych miejscach.

Nie jest to jedyny przykład, dowodzący, że anonimowość online jest złudna. Podobne rezultaty osiągnęli badacze z University of Birmigham, którzy analizowali dane GPS, zebrane od użytkowników z New Hampshire i taksówek z San Francisco. Na ich podstawie byli w stanie określić tożsamość niemal 100 proc. posiadaczy smartfonów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/dane-osobowe-karta-platnicza-anonimowosc,21822

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/dane-osobowe-karta-platnicza-anonimowosc,21822