Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Badania weteranów pozwolą udoskonalić pojazdy wojskowe

Nauka i Technologie

Wojskowy Instytut Medyczny (WIM) rozpoczął Program Afgan. Jego celem jest zbadanie żołnierzy, którzy brali udział w misjach i podczas jazdy samochodem lub transporterem przeżyli wybuch miny lub innego ładunku wybuchowego.

Dzięki programowi weterani będą mogli dokładnie sprawdzić swój stan zdrowia, a lekarze z WIM zdobędą dane, dotyczące odnoszonych przez żołnierzy obrażeń lub ich braku. Dane te, w połączeniu z informacjami o miejscu wybuchu, wyposażeniu pojazdów i osobistym ekwipunku, pozwolą na wyciągnięcie wniosków, pozwalających na zwiększenie bezpieczeństwa żołnierzy.

Dodatkowo lekarze sprawdzą długofalowy wpływ eksplozji na stan zdrowia żołnierzy, a zebrane dane pozwolą na zweryfikowanie, które metody leczenia okazały się najefektywniejsze, o czym wspomniał szef WIM, gen. Grzegorz Gielerak: „Nie ukrywajmy – różni żołnierze byli leczeni różnymi metodami, w różnych placówkach, mimo że mieli podobny charakter obrażeń.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,17339372,_Program_Afgan____zbadaja_weteranow__wiedza_pomoze.html

Udostępnij

Pierwsi Amerykanie korzystali z miotaczy oszczepów

Nauka i Technologie Ameryka Atlatl broń Miotacz oszczepów Oręż Oszczep polowanie prehistoria Łuk

Już najstarsi mieszkańcy Ameryki korzystali z miotaczy oszczepów. Dowiódł tego archeolog Karl Hutchings z Thompson Rivers University , który przeanalizował uszkodzenia, widoczne na kamiennych grotach. Analiza wykazała, że wiele z nich uderzyło w cel z siłą znacznie większą, niż można uzyskać za pomocą ręki lub łuku.

Zdaniem Karla Hutchingsa jest to dowód świadczący o wykorzystywaniu przez prehistorycznych Amerykanów miotaczy oszczepów, wykonanych z drewna lub rogu. Potwierdziło to wcześniejsze hipotezy, dotyczące stosowania tego sprzętu, na które brakowało jednak dowodów.

Stosowanie miotaczy pozwoliło na zwiększenie energii, z jaką miotany pocisk uderzał w cel, a także na atakowanie groźnych zwierząt z większej, bezpiecznej odległości. W późniejszych wiekach miotacze oszczepów były stosowane m.in. przez azteckich wojowników, walczących z Hiszpanami. Z języka azteckiego pochodzi współczesna nazwa tej broni – atlatl.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2015/01/31/miotacze-oszczepow-mieli-juz-pierwsi-amerykanie/

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://archeowiesci.pl/2015/01/31/miotacze-oszczepow-mieli-juz-pierwsi-amerykanie/