Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Dłuższe życie nie oznacza długiego zachowania zdrowia

Nauka i Technologie

Powszechny pogląd, że długie życie jest powiązane z dobrym stanem zdrowia podważyli naukowcy z Uniwersytetu w Massachusetts. W świetle przeprowadzonych przez nich badań ponadprzeciętnie długie życie może wiązać się z różnymi schorzeniami, osłabieniem oraz mniejszą aktywnością, a przedłużenie życia nie jest równoznaczne z przedłużeniem zdrowia.

Wnioski takie uzyskano na podstawie badania nicieni, które dzięki modyfikacjom genetycznym żyły dłużej od pozostałych osobników. Wiązało się to jednak z osłabieniem ich aktywności – m.in. długowieczne nicienie poruszały się wolniej od pozostałych.

Uzyskane wyniki podsumowała koordynatorka badania, Heidi A. Tissenbaum: „Nasze badanie pokazuje, że jeśli chcemy znaleźć geny, które pomogą nam pozostać aktywnymi fizycznie na starość (…) musimy uwzględniać kryteria wykraczające poza samą długość życia. Musimy zacząć szukać nowych genów, które zapewnią nam zdrowe życie.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=197887&data=&status=biezace&_CheckSum=-1879056074

Udostępnij

Ludzie mogli używać narzędzi wcześniej, niż sądzono

Nauka i Technologie antropologia archeologia Australopitek Budowa kości ewolucja ewolucja człowieka Homo sapien Kości Narzędzia Neandertalczyk precyzyjne chwytanie

Najstarsze odnalezione, kamienne narzędzia mają około 2,6 mln lat, jednak analiza ewolucji ludzkiej dłoni wskazuje, że zaczęła ona przystosowywać się do używania narzędzi nawet 500 tys. lat wcześniej.

Zespół naukowców, kierowany przez Matthewa M. Skinnera z University of Kent w Wielkiej Brytanii poddał analizie beleczki kostne, występujące w kościach dłoni naszych odległych przodków. W przypadku australopiteków liczba i struktura tych beleczek wskazują, że gatunek ten wciąż mógł poruszać się w koronach drzew, ale układ beleczek jest inny, niż np. u małp i przypomina układ charakterystyczny dla późniejszych gatunków, które używały narzędzi, jak neandertalczyk i Homo Sapiens.

Odkrycie to kwestionuje dotychczasowy pogląd, że pierwszym twórcą i użytkownikiem narzędzi był Homo habilis, żyjący 2,5 – 1 mln lat temu. Komentując uzyskane wyniki Matthew M. Skinner stwierdza: „Duża liczba istot człowiekowatych, których dotychczas nie kojarzono z narzędziami, była (…) pod względem budowy kości co najmniej gotowa do precyzyjnego chwytania.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.money.pl/artykul/dlon-stworzona-do-narzedzia-ewoluowala,34,0,1698338.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.money.pl/artykul/dlon-stworzona-do-narzedzia-ewoluowala,34,0,1698338.html