Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ludzie mogli używać narzędzi wcześniej, niż sądzono

Nauka i Technologie

Najstarsze odnalezione, kamienne narzędzia mają około 2,6 mln lat, jednak analiza ewolucji ludzkiej dłoni wskazuje, że zaczęła ona przystosowywać się do używania narzędzi nawet 500 tys. lat wcześniej.

Zespół naukowców, kierowany przez Matthewa M. Skinnera z University of Kent w Wielkiej Brytanii poddał analizie beleczki kostne, występujące w kościach dłoni naszych odległych przodków. W przypadku australopiteków liczba i struktura tych beleczek wskazują, że gatunek ten wciąż mógł poruszać się w koronach drzew, ale układ beleczek jest inny, niż np. u małp i przypomina układ charakterystyczny dla późniejszych gatunków, które używały narzędzi, jak neandertalczyk i Homo Sapiens.

Odkrycie to kwestionuje dotychczasowy pogląd, że pierwszym twórcą i użytkownikiem narzędzi był Homo habilis, żyjący 2,5 – 1 mln lat temu. Komentując uzyskane wyniki Matthew M. Skinner stwierdza: „Duża liczba istot człowiekowatych, których dotychczas nie kojarzono z narzędziami, była (…) pod względem budowy kości co najmniej gotowa do precyzyjnego chwytania.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.money.pl/artykul/dlon-stworzona-do-narzedzia-ewoluowala,34,0,1698338.html

Udostępnij

Google Now zaczęło rozmawiać z użytkownikami po polsku

Nauka i Technologie Asystent głosowy Chrome Cortana Google Google Now intercity Język polski Komendy głosowe pkp pkp intercity polska Siri Urządzenia mobilne wyszukiwarka

Google Now to asystent głosowy, połączony z ekosystemem usług Google’a (konkurencyjne, podobne usługi to Cortana Microsoftu i Siri Apple’a). Do niedawna usługa rozumiała wprawdzie polskie polecenia, ale udzielane odpowiedzi miały postać tekstową. Dzięki najnowszej aktualizacji Google Now przemawia do użytkowników po polsku.

Z usługi można skorzystać zarówno w wersji mobilnej, jak i desktopowej, dostępnej jako funkcja przeglądarki Chrome. Asystent odpowiada m.in. na pytania o pogodę, kursy walut, dane encyklopedyczne czy biograficzne. Od dwóch dni usługa została również wzbogacona o rozkład połączeń pociągów PKP Intercity.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.dobreprogramy.pl/Asystent-Google-Now-od-dzis-odpowiada-nam-w-jezyku-polskim,News,60518.html

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.dobreprogramy.pl/Asystent-Google-Now-od-dzis-odpowiada-nam-w-jezyku-polskim,News,60518.html