Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Marsjański lądownik Beagle 2 odnalazł się po 11 latach

Nauka i Technologie

Misja Mars Express, zorganizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w 2003 roku, zakończyła się fiaskiem. Po ponad 11 latach udało się wyjaśnić, co wydarzyło się na powierzchni Czerwonej Planety. Pomogły w tym zdjęcia z kamery HiRISE, zamontowanej na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), krążącej po orbicie Marsa.

Zdjęcia pokazują, że lądownik dotarł do powierzchni Marsa – zaobserwowano m.in. jego osłonę i spadochron. Problem pojawił się podczas otwierania paneli słonecznych, które nie rozłożyły się do końca. Ponieważ antena, konieczna do komunikacji, znajdowała się pod panelami, nie mogła się wysunąć, przez co nie udało się nawiązać kontaktu z Ziemią. Złożone panele słoneczne nie dostarczyły również energii dla pokładowej elektroniki.

Odkrycie skomentował Mark Sims z University of Leicester, który był menedżerem misji Beagle 2: „Od 2003 roku w każde Boże Narodzenie zastanawiałem się, co się stało z Beagle 2. Moje i innych Boże Narodzenie 2003 roku zostało zrujnowane, gdyż z rozczarowaniem stwierdziliśmy, że nie odbieramy sygnałów z powierzchni Marsa. Przestałem już wierzyć, że kiedykolwiek dowiem się, jaki los spotkał Beagle 2. Na zdjęciach z MRO widać, że byliśmy blisko realizacji naszych celów”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/Beagle-2-Mars-MRO-ESA-NASA,21733

Udostępnij

Nadgodziny zwiększają ryzyko nadużywania alkoholu

Nauka i Technologie alkohol BHP czas pracy Naużywanie alkoholu Normy czasu pracy praca Pracoholizm pracownicy Rynek pracy Unia Europejska zdrowie

Osoby, które spędzają w pracy więcej, niż 48 godzin tygodniowo, są bardziej narażone od pozostałych na ryzykowne picie alkoholu. Odkryli to badacze z kilku krajów europejskich, którzy pod kierunkiem Marianny Virtanen z Fińskiego Instytutu Medycyny Pracy w Helsinkach  zanalizowali rezultaty 61 różnych badań, przeprowadzonych w Europie na ponad 330 tys. pracowników z 14 krajów.

Jako punkt odniesienia przyjęto pracowników spędzających w pracy 35-40 godzin tygodniowo. Wraz z przekraczaniem tej granicy rosło również – o kilkanaście procent – prawdopodobieństwo nadużywania alkoholu. Nie zaobserwowano przy tym różnic związanych z płcią, statusem ekonomicznym czy miejscem zamieszkania.

Zdaniem badaczy uzyskane wyniki stanowią przesłankę, by dopuszczalny, tygodniowy czas pracy nie przekraczał 48 godzin.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/wiecej-godzin-w-pracy-grozi-ryzykownym-piciem,173,0,1694893.html

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/wiecej-godzin-w-pracy-grozi-ryzykownym-piciem,173,0,1694893.html