Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

To nie kosmiczny kataklizm wytępił mamuty

Nauka i Technologie

Teoria, sformułowana w latach 80. głosi, że około 13 tys. lat temu w tereny obecnej Ameryki Południowej uderzyło jakieś ciało niebieskie. Rezultatem tego uderzania miał być ostatni epizod ówczesnego zlodowacenia o nazwie dryas. Dryas zakończył się niedługo później, a wraz z nim zniknęło wiele gatunków roślin i zwierząt, a także paleoindiański lud Clovis.

Teorię tę oparto na odnalezionych okruchach skalnych, z tamtego okresu, noszących ślady działania wysokich temperatur. Starą teorię postanowili zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy przeanalizowali ślady, uznawane wcześniej za potwierdzenie kosmicznej kolizji.

Nowe badania zaprzeczyły wcześniejszej teorii. Okruchy skalne, wydobyte na terenie Syrii w czterech niezależnych stanowiskach zostały uznane za elementy starych palenisk, a ich skład ma związek z lokalnie występującymi glebami a nie – jak byłoby w przypadku globalnego kataklizmu – z glebą z innych kontynentów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=196137&data=&status=biezace&_CheckSum=1913834869

Udostępnij

Optymiści mają zdrowsze serca i niższy poziom cukru

Nauka i Technologie długość życia Illinois Nałogi optymizm Poglądy Tryb życia zdrowie

Istnieje korelacja pomiędzy poziomem optymizmu a zdrowiem. Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie „Health Behavior and Policy Review” wskazują, że optymiści mają niższy poziom cholesterolu i cukru we krwi, a poziom pozytywnych wskaźników związanych ze zdrowiem wzrasta wraz z deklarowanym poziomem optymizmu.

Badacze zauważyli również, że optymiści prowadzą zdrowszy tryb życia i w związku z tym rzadziej są palaczami, a częściej uprawiają aktywność fizyczną. Jak stwierdziła koordynująca badania prof. Rosalba Hernandez: „W odniesieniu do populacji nawet umiarkowane różnice dotyczące stanu zdrowia układu krwionośnego przekładają się na znaczącą redukcję liczby zgonów.”

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois przez 11 lat kontrolowali stan zdrowia ponad 5 tys. uczestników eksperymentu, mających od 45 do 84 lat. Badanie dotyczyło m.in. ciśnienia krwi, BMI, poziomu cukru i cholesterolu, a także obejmowało wywiady dotyczące trybu życia, nawyków związanych z paleniem papierosów i sportem, oraz poziomu optymizmu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/optymisci-maja-zdrowsze-serca,115,0,1691251.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/optymisci-maja-zdrowsze-serca,115,0,1691251.html