Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

To nie kosmiczny kataklizm wytępił mamuty

Nauka i Technologie

Teoria, sformułowana w latach 80. głosi, że około 13 tys. lat temu w tereny obecnej Ameryki Południowej uderzyło jakieś ciało niebieskie. Rezultatem tego uderzania miał być ostatni epizod ówczesnego zlodowacenia o nazwie dryas. Dryas zakończył się niedługo później, a wraz z nim zniknęło wiele gatunków roślin i zwierząt, a także paleoindiański lud Clovis.

Teorię tę oparto na odnalezionych okruchach skalnych, z tamtego okresu, noszących ślady działania wysokich temperatur. Starą teorię postanowili zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy przeanalizowali ślady, uznawane wcześniej za potwierdzenie kosmicznej kolizji.

Nowe badania zaprzeczyły wcześniejszej teorii. Okruchy skalne, wydobyte na terenie Syrii w czterech niezależnych stanowiskach zostały uznane za elementy starych palenisk, a ich skład ma związek z lokalnie występującymi glebami a nie – jak byłoby w przypadku globalnego kataklizmu – z glebą z innych kontynentów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_www.pap.pl&_PageID=1&s=infopakiet&dz=nauka&idNewsComp=&filename=&idnews=196137&data=&status=biezace&_CheckSum=1913834869

Udostępnij

Optymiści mają zdrowsze serca i niższy poziom cukru

Nauka i Technologie długość życia Illinois Nałogi optymizm Poglądy Tryb życia zdrowie

Istnieje korelacja pomiędzy poziomem optymizmu a zdrowiem. Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie „Health Behavior and Policy Review” wskazują, że optymiści mają niższy poziom cholesterolu i cukru we krwi, a poziom pozytywnych wskaźników związanych ze zdrowiem wzrasta wraz z deklarowanym poziomem optymizmu.

Badacze zauważyli również, że optymiści prowadzą zdrowszy tryb życia i w związku z tym rzadziej są palaczami, a częściej uprawiają aktywność fizyczną. Jak stwierdziła koordynująca badania prof. Rosalba Hernandez: „W odniesieniu do populacji nawet umiarkowane różnice dotyczące stanu zdrowia układu krwionośnego przekładają się na znaczącą redukcję liczby zgonów.”

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois przez 11 lat kontrolowali stan zdrowia ponad 5 tys. uczestników eksperymentu, mających od 45 do 84 lat. Badanie dotyczyło m.in. ciśnienia krwi, BMI, poziomu cukru i cholesterolu, a także obejmowało wywiady dotyczące trybu życia, nawyków związanych z paleniem papierosów i sportem, oraz poziomu optymizmu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/optymisci-maja-zdrowsze-serca,115,0,1691251.html

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/optymisci-maja-zdrowsze-serca,115,0,1691251.html