Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Twarde lądowanie rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9

Nauka i Technologie

Testowany przez SpaceX Falcon 9 miał po starcie i odczepieniu od pozostałej części rakiety, wylądować na pływającej po morzu platformie. Ten etap prób zakończył się tylko częściowym sukcesem. Rakieta wróciła wprawdzie na miejsce startu, ale podczas lądowania uderzyła o pokład ze zbyt dużą prędkością.

Zdaniem SpaceX niepowodzenie na wczesnym etapie rozwoju rakiety nie jest niczym nadzwyczajnym i już w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się je zredukować do nie więcej, niż 20 procent.

Założona przez Elona Muska, prywatna firma kosmiczna SpaceX, wykonuje – na podstawie kontraktu z NASA – loty zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jeden z takich lotów okazał się zarazem testem rakiety nowego rodzaju.

Falcon 9 ma nie tylko wynieść na orbitę potrzebny ładunek, ale także wrócić na Ziemię, dzięki czemu niektóre elementy będzie można wykorzystywać wielokrotnie. Celem tej inicjatywy jest radykalne zmniejszenie kosztów wynoszenia na orbitę różnych ładunków.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21579/niezbyt-udane-ladowanie-falcona-na-platformie

Udostępnij

Dzięki ubraniom ze srebrem oszczędzimy na ogrzewaniu

Nauka i Technologie energia energia elektryczna Komfort cieplny nanotechnologia Nanowłókna Odzież Ogrzewanie oszczędności srebro Ubrania

Znaczne oszczędności dzięki zastosowaniu srebrnych nanowłókien przewiduje zespół naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Zdaniem badaczy ubrania, pokryte nanowłóknami mogą odbijać nawet do 90 proc. ciepła, wypromieniowanego przez ciało człowieka. Dla porównania zwykłe ubrania odbijają około 20 proc. ciepła.

Zdaniem badaczy dzięki zastosowaniu ubrań z nanowłóknami możliwa byłaby rezygnacja z ogrzewania pomieszczeń. Obecnie 47 proc. zużywanej energii pochłania ogrzewanie pomieszczeń, z czego 42 proc. przypada na pomieszczenia mieszkalne. Zamiast tradycyjnego ogrzewania budynków zespół pod kierunkiem proponuje wprowadzić indywidualne, aktywne ogrzewanie elektryczne.

W przypadku testowanego rozwiązania bateria zapewniająca napięcie 0,9 V umożliwiała podniesienie temperatury ubrania z nanowłóknami do 38 stopni Celsjusza. Pomysłodawcy tego rozwiązania podkreślają, że ubranie wzbogacone o nanowłókna nie byłoby znacząco droższe, zwłaszcza, że włókna srebra będzie można zastąpić tańszą miedzią lub aluminium.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/srebro-ubranie-nanowlokna-AgNW,21692

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/srebro-ubranie-nanowlokna-AgNW,21692