Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Marsjański łazik Opportunity ma problemy z pamięcią

Nauka i Technologie

Łazik Opportunity bada powierzchnię Czerwonej Planety od stycznia 2004 roku. Początkowo miał działać przez 90 dni, jednak zarówno sam pojazd, jak i aparatura badawcza zachowały sprawność mimo upływu tego czasu, więc misję została przedłużona. Przez dekadę Opportunity przejechał po powierzchni Marsa ponad 40 kilometrów.

Rekordowa misja może jednak już niedługo dobiec końca. Wynika to z faktu, że część zamontowanej w pojeździe pamięci flash uległa zużyciu, co zwiększa ryzyko, że część danych jest tracona przed przesłaniem na Ziemię. Kontrola misji usiłuje obejść ten problem, modyfikując oprogramowanie łazika tak, by ten korzystał jedynie ze sprawnych modułów pamięci.

Odpowiedzialny za misję łazika John Callas stwierdził: „Pamięć flash ma ograniczoną żywotność. Po pewnej liczbie cykli zapisu/odczytu niektóre komórki się zużywają. Podejrzewamy, że po 11 latach pracy, jesteśmy świadkami zużycia części komórek.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/lazik-Mars-Opportunity,21661

Udostępnij

Za nami prawdopodobnie najcieplejszy rok od 1880 r.

Nauka i Technologie Ciepło efekt cieplarniany Gazy cieplarniane Ocieplenie klimatu przyroda temperatura warunki życia zmiany klimatyczne

Pomiary z 11 miesięcy 2014 roku, przeprowadzone przez trzy główne organizacje, badające zmiany klimatyczne, wskazują, że miniony rok był prawdopodobnie najcieplejszym w historii pomiarów. Regularne pomiary temperatury są prowadzone od 1880 roku, a do potwierdzenia ustanowienia nowego, rocznego rekordu średniej temperatury potrzeba jeszcze potwierdzenia i opracowania wyników z grudnia.

Szczególnie wysokie temperatury odnotowano m.in. w Australii, w północnej Europie i w Kalifornii. Rekordowo ciepło było także na Syberii, gdzie zaobserwowano pojawianie się głębokich dziur w gruncie. Według jednej z hipotez jest to wyniku uwalniania metanu przez rozmarzającą wieczną zmarzlinę.

Poza globalnym rekordem, rok 2014 ustanowił również lokalne rekordy temperatury – m.in. okres od sierpnia od października był w Holandii najcieplejszy od 1706 roku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/ocieplenie-temperatura-rok-2014,21659

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/ocieplenie-temperatura-rok-2014,21659