Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Marsjański łazik Opportunity ma problemy z pamięcią

Nauka i Technologie

Łazik Opportunity bada powierzchnię Czerwonej Planety od stycznia 2004 roku. Początkowo miał działać przez 90 dni, jednak zarówno sam pojazd, jak i aparatura badawcza zachowały sprawność mimo upływu tego czasu, więc misję została przedłużona. Przez dekadę Opportunity przejechał po powierzchni Marsa ponad 40 kilometrów.

Rekordowa misja może jednak już niedługo dobiec końca. Wynika to z faktu, że część zamontowanej w pojeździe pamięci flash uległa zużyciu, co zwiększa ryzyko, że część danych jest tracona przed przesłaniem na Ziemię. Kontrola misji usiłuje obejść ten problem, modyfikując oprogramowanie łazika tak, by ten korzystał jedynie ze sprawnych modułów pamięci.

Odpowiedzialny za misję łazika John Callas stwierdził: „Pamięć flash ma ograniczoną żywotność. Po pewnej liczbie cykli zapisu/odczytu niektóre komórki się zużywają. Podejrzewamy, że po 11 latach pracy, jesteśmy świadkami zużycia części komórek.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/lazik-Mars-Opportunity,21661

Udostępnij

Za nami prawdopodobnie najcieplejszy rok od 1880 r.

Nauka i Technologie Ciepło efekt cieplarniany Gazy cieplarniane Ocieplenie klimatu przyroda temperatura warunki życia zmiany klimatyczne

Pomiary z 11 miesięcy 2014 roku, przeprowadzone przez trzy główne organizacje, badające zmiany klimatyczne, wskazują, że miniony rok był prawdopodobnie najcieplejszym w historii pomiarów. Regularne pomiary temperatury są prowadzone od 1880 roku, a do potwierdzenia ustanowienia nowego, rocznego rekordu średniej temperatury potrzeba jeszcze potwierdzenia i opracowania wyników z grudnia.

Szczególnie wysokie temperatury odnotowano m.in. w Australii, w północnej Europie i w Kalifornii. Rekordowo ciepło było także na Syberii, gdzie zaobserwowano pojawianie się głębokich dziur w gruncie. Według jednej z hipotez jest to wyniku uwalniania metanu przez rozmarzającą wieczną zmarzlinę.

Poza globalnym rekordem, rok 2014 ustanowił również lokalne rekordy temperatury – m.in. okres od sierpnia od października był w Holandii najcieplejszy od 1706 roku.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/ocieplenie-temperatura-rok-2014,21659

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/ocieplenie-temperatura-rok-2014,21659