Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Ekonomista odmawia przyjęcia Legii Honorowej

Gospodarka

Odmówił przyjęcia najwyższego odznaczenia we Francji, Orderu Narodowego Legii Honorowej lewicowy francuski ekonomista Thomas Piketty.
Dowiedziałem się, że zostałem zgłoszony do Legii Honorowej. Odrzucam tę nominację, gdyż nie sądzę, by zadaniem rządu było decydowanie, kto jest honorowy – powiedział Piketty agencji AFP.
Ekonomista miał dostać order razem z laureatem ekonomicznego Nobla Jeanem Tirolem i laureatem literackiego Nobla Patrickiem Modiano. Książka „Kapitał w XXI wieku”, w której Piketty opisuje coraz większą koncentrację bogactwa w rękach nielicznych przetłumaczona została na wiele języków i sprzedała się w 1,5 mln egzemplarzy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-ekonomista-odmawia-przyjecia-legii-honorowej,nId,1582520#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Udostępnij

Koniec dyktatu OPEC: USA znosi zakaz eksportu ropy

Gospodarka cena eksport opec ropa Stany Zjednoczone USA

Na razie sprzedawać ropę za granicę mogą tylko niektóre firmy, ale w przyszłości prawo do eksportu obejmie wszystkie. Zakaz obowiązywał od czasu kryzysu naftowego, to znaczy czterdzieści lat. Miał zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Stanom, Zjednoczonym. Eksploatowane zasoby ropy są w USA jednak tak wielkie, że wystarczy jej i na wewnętrzny rynek, i na eksport.
Już w połowie tego roku amerykański eksport ropy może wynieść pół miliona baryłek dziennie. Tak duży eksport wpłynie na ceny ropy, Decyzje OPEC o ograniczeniu wydobycia dla ich utrzymania lub podwyższenia mogą przy takim eksporcie amerykańskim stawać się coraz mniej skuteczne, uważają analitycy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/amerykanie-ida-na-wojne-koniec-monopolu-opec_a19588

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/amerykanie-ida-na-wojne-koniec-monopolu-opec_a19588