Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Przywódca strajków w Szczecinie Marian Jurczyk nie żyje

Polska

Miał 79 lat. W 1980 roku był szefem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszem porozumienia z komunistycznym władzami podpisanego 30 sierpnia 1980 roku – dzień przed podpisaniem porozumienia w Gdańsku. Był liderem „S” na Pomorzu Zachodnim i toczył z Lechem Wałęsą walkę o przywództwo w związku. Internowany w stanie wojennym, był jednym z siedmiu działaczy związku, których w 1982 r. aresztowano pod zarzutem działań „na szkodę państwa”. Komuniści szykowali im proces pokazowy, do którego ostatecznie nie doszło.
Był przeciwnikiem Okrągłego Stołu. W 1990 r. założył konkurencyjny wobec „Solidarności” związek zawodowy „Solidarność ’80”. Od 1998 do 2000 r. oraz od 2002 do 2006 roku był prezydentem Szczecina.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/18248180/marian-jurczyk-dzialacz-opozycji-w-czasach-prl-prezydent-szczecina-nie-zyje

Udostępnij

Nowa ustawa: śluby poza USC

Polska nowa ustawa ślub Urząd Stanu Cywilnego USC

Zmiana dowodów osobistych to nie jedyne nowości, jakie czekają Polaków od przyszłego roku. Nowe przepisy przewidują możliwość nadawania dzieciom imion obcych. Jest to szczególnie istotna wiadomość dla małżeństw mieszanych oraz imigrantów. Kolejną zmianą jest to, że od marca 2015 ślub będzie można wziąć również poza Urzędem Stanu Cywilnego. Za wybór miejsca zapłacimy 1 tys. zł. Wszystko to dzięki nowej ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego. Dotychczasowa ustawa z 1986 roku pozwała na zawieranie małżeństw poza murami USC, ale jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. podczas pobytu w więzieniu czy szpitalu. W mijającym roku poza urzędem odbyło się 2 tys. ślubów na 69 tys. zawartych małżeństw. Urzędnicy mówią jednak, że zainteresowanie ślubami w plenerze jest bardzo duże, dlatego zdecydowano się wprowadzić takie udogodnienie. Opłata w wysokości 1 tys. zł ma pokryć koszty organizacyjne USC.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sluby-poza-usc-latwiejsze-od-marca,501990.html

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sluby-poza-usc-latwiejsze-od-marca,501990.html