Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Przywódca strajków w Szczecinie Marian Jurczyk nie żyje

Polska

Miał 79 lat. W 1980 roku był szefem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i sygnatariuszem porozumienia z komunistycznym władzami podpisanego 30 sierpnia 1980 roku – dzień przed podpisaniem porozumienia w Gdańsku. Był liderem „S” na Pomorzu Zachodnim i toczył z Lechem Wałęsą walkę o przywództwo w związku. Internowany w stanie wojennym, był jednym z siedmiu działaczy związku, których w 1982 r. aresztowano pod zarzutem działań „na szkodę państwa”. Komuniści szykowali im proces pokazowy, do którego ostatecznie nie doszło.
Był przeciwnikiem Okrągłego Stołu. W 1990 r. założył konkurencyjny wobec „Solidarności” związek zawodowy „Solidarność ’80”. Od 1998 do 2000 r. oraz od 2002 do 2006 roku był prezydentem Szczecina.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/18248180/marian-jurczyk-dzialacz-opozycji-w-czasach-prl-prezydent-szczecina-nie-zyje

Udostępnij

Nowa ustawa: śluby poza USC

Polska nowa ustawa ślub Urząd Stanu Cywilnego USC

Zmiana dowodów osobistych to nie jedyne nowości, jakie czekają Polaków od przyszłego roku. Nowe przepisy przewidują możliwość nadawania dzieciom imion obcych. Jest to szczególnie istotna wiadomość dla małżeństw mieszanych oraz imigrantów. Kolejną zmianą jest to, że od marca 2015 ślub będzie można wziąć również poza Urzędem Stanu Cywilnego. Za wybór miejsca zapłacimy 1 tys. zł. Wszystko to dzięki nowej ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego. Dotychczasowa ustawa z 1986 roku pozwała na zawieranie małżeństw poza murami USC, ale jedynie w uzasadnionych przypadkach, np. podczas pobytu w więzieniu czy szpitalu. W mijającym roku poza urzędem odbyło się 2 tys. ślubów na 69 tys. zawartych małżeństw. Urzędnicy mówią jednak, że zainteresowanie ślubami w plenerze jest bardzo duże, dlatego zdecydowano się wprowadzić takie udogodnienie. Opłata w wysokości 1 tys. zł ma pokryć koszty organizacyjne USC.

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sluby-poza-usc-latwiejsze-od-marca,501990.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/sluby-poza-usc-latwiejsze-od-marca,501990.html