Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosjanie zapowiadają klonowanie mamuta w przyszłym roku

Nauka i Technologie

Mamut znaleziony półtora roku temu w wiecznej zmarzlinie na Wyspach Nowosyberyjskich to wyjątkowo dobrze zachowany okaz. Wynika to z faktu, że zwierzę wpadło do dołu z wodą, która szybko zamarzła i przetrwała w tym stanie do naszych czasów.

Dobrze zachowane tkanki zwierzęcia dają nadzieję na uzyskanie DNA, które pozwoli na sklonowanie mamuta. Rosjanom pomogą w tym specjaliści z Korei Południowej, którzy mają na koncie tworzenie klonów m.in. królika, psa i wilka. Sklonowali również mysz, wykorzystując w tym celu komórki zamrożone od kilkunastu lat, co miało dowieść, że informacja genetyczna może przetrwać również w niskich temperaturach.

Zdaniem rosyjskich naukowców z Federalnego Uniwersytetu Północno-Wschodniego, klonowanie prehistorycznego zwierzęcia będzie możliwe już na początku 2015 roku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.newsweek.pl/rosjanie-chca-sklonowac-mamuta-newsweek-pl,artykuly,352273,1.html

Udostępnij

YotaPhone 2 - smartfon z dodatkowym ekranem e-ink

Nauka i Technologie AMOLED E-ink Elektroniczny papier rosja smartfony Snapdragon Telefony Yota YotaPhone YotaPhone 2

Zaprezentowany w lutym 2014 roku w czasie konferencji MWC w Barcelonie smartfon doczekał się rynkowego debiutu. W 20 krajach Europy rozpoczyna się sprzedaż rosyjskiego smartfonu YotaPhone 2. Pracujące pod kontrolą Androida urządzenie to nietypowy telefon – poza standardowym, 5-calowym ekranem AMOLED o rozdzielczość Full HD, na drugiej stronie obudowy producent umieścił 4,7-calowy, dotykowy ekran e-ink o rozdzielczości 960 na 540 pikseli.

Jest to udoskonalone rozwiązanie, znane z poprzedniego modelu rosyjskiego producenta, dające użytkownikowi nowe możliwości. Istotny jest tu fakt, że ekran e-ink potrzebuje zasilania wyłącznie w momencie zmiany wyświetlanego obrazu, a statyczny obraz – jak np. bilet czy dokument tekstowy – może być wyświetlany nawet na telefonie z rozładowanym akumulatorem.

Poza dodatkowym ekranem e-ink YotaPhone 2 został wyposażony w 4-rdzeniowy procesor Snapdragon 800, 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej. Telefon dysponuje również 8-megapikselową kamerą. Producent ustalił również polską cenę telefonu – 2899 złotych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.newsweek.pl/yotaphone-2-rosyjski-smartfon-zagrozeniem-dla-iphone-ow-od-apple-,artykuly,353195,1.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.newsweek.pl/yotaphone-2-rosyjski-smartfon-zagrozeniem-dla-iphone-ow-od-apple-,artykuly,353195,1.html