Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Karta Dużej Rodziny ruszy od nowego roku

Polska

W styczniu rządowy program dotyczący Karty Dużej Rodziny będzie miał rangę ustawy. W tej chwili Karta obowiązuje już w niektórych samorządach. Każdy z nich przyznawał jednak ulgi na własną rękę. Dla przykładu w Olsztynie funkcjonuje już od ponad roku. Niestety rodzice twierdzą, że uzyskane ulgi są korzystne tylko w instytucjach miejskich, a w prywatnych firmach już nie. Teraz dzięki Karcie Dużej Rodziny ci, co ją dostaną mniej zapłacą za przejazdy pociągiem, wydanie paszportu, a nawet za wstęp do niektórych muzeów.
Karty przysługują rodzicom posiadającym co najmniej trójkę dzieci. Dokument bezpłatnie wydawać będą, tak jak do tej pory samorządy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/karta-duzej-rodziny-ewa-kopacz-zapewnia-ze,61,0,1672509.html

Udostępnij

Separatysta: nikt w Donbasie nie prześladuje Polaków

Polska azyl donbas doniecka republika ludowa noworosja Polacy ługańska republika ludowa

O tym, że Polacy nie są prześladowani zapewnił w wywiadzie dla Polskiego Radia przewodniczący parlamentu samozwańczej Noworosji Oleg Cariow.
– Moja babcia nazywa się Wysocka, mam krewnych w Polsce i nikt z tego powodu mi nie groził – zapewniał. Kiedy jednak został zapytany o Polaka, który w wyniku awantury z separatystami po stłuczce na ulicy został postrzelony przez jednego z nich serią z karabinu i zmarł w szpitalu, odpowiedział, że nie ma takich informacji.
Do senackiej komisji do spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą dotarł list Polaków z Donbasu, którzy skarżą się na coraz trudniejsze warunki życia i proszą o azyl w Polsce. Polscy księża pracujący na terenach zajętych przez separatystów donoszą o restrykcjach wobec katolików. Według nich Polakom z Donbasu grozi katastrofa humanitarna.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1312170,Kryzys-na-Ukrainie-Separatysta-Polacy-nie-sa-przesladowani-w-Donbasie

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1312170,Kryzys-na-Ukrainie-Separatysta-Polacy-nie-sa-przesladowani-w-Donbasie