Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska przetwórnia drobiu i ferma krokodyli w Indonezji

Gospodarka

Budowę fabryki w Indonezji przed miesiącem rozpoczęła Grupa Konspol, jeden z największych polskich producentów drobiu. Indonezja została wybrana z uwagi na na wielkość rynku i słabo rozwiniętą miejscową produkcję, wyjaśnił prezes wykonawczy grupy Konrad Pazgan w wywiadzie dla portalu „Biztok.pl”.
Indonezyjska fabryka polskiej firmy planuje również sprzedaż drobiu w innych krajach Azji, w tym w Japonii, w której polski drób kupowany jest coraz chętniej. Odpady z fabryki zostaną przeznaczone na karmę dla krokodyli, którą równocześnie z uruchomienie fabryki zamierza otworzyć Konspol.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/polska-kielbasa-z-krokodyla-grupa-konspol-buduje-fabryke-w-indonezji_a19001

Udostępnij

Państwa OPEC nie ograniczą wydobycia ropy. Spadły ceny

Gospodarka ceny dolar euro giełda Iran opec ropa rosja rubel wenezuela wydobycie

ropy i wartość rubla. O nieograniczaniu wydobycia – ograniczenie miałoby zahamować spadki cen ropy – zdecydowali delegaci państw OPEC na wczorajszej konferencji w Wiedniu. Państwa OPEC nadal będą wydobywać 30 mln baryłek ropy dziennie – poinformował saudyjski minister ds. ropy Ali an-Naimi po pięciogodzinnym posiedzeniu
W przeddzień posiedzenia, jak podawaliśmy, Rosja oficjalnie poprosiła OPEC o uchwalenie mniejszych kwot wydobycia, deklarując, że ona też zmniejszy podaż swojej ropy. Rosja nie należy do organizacji państw eksportujących ropę.
Według komentatorów gospodarczych decyzja ta najmocniej dotknie Iran, Rosję i Wenezuelę. Kraje te opierają budżety państwa na eksporcie ropy.
Zaraz po ogłoszeniu decyzji OPEC cena rosyjskiej ropy Brent na giełdzie w Londynie spadła o 7,2 proc., do kwoty 71,16 dolara za baryłkę. Na giełdzie w Nowym Jorku cena amerykańskiej ropy spadła o 6,9 proc., do 68,58 dolara. Obydwa typy ropy osiągnęły ceny najniższe od roku 2010.
Spadł też kurs rubla, na giełdzie w Moskwie wczoraj wieczorem dolar kosztował 48,66 rubla, a euro – 60,75 rubla.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-ropa-nadal-tanieje-ale-nie-ogranicza-wydobycia,nId,1565977

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-ropa-nadal-tanieje-ale-nie-ogranicza-wydobycia,nId,1565977