Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Papież Franciszek przyjechał dziś do Turcji

Polityka

z oficjalną trzydniową wizytą. Komentatorzy podkreślają, że wizyta ma charakter nie tylko ekumeniczny, ale również polityczny. Papież chce między innymi zwrócić uwagę na dyskryminację chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Tureccy komentatorzy domagają się, żeby papież skomentował islamofobię, która ich zdaniem panuje w krajach zachodnich. Według dziennika „La Republica”, przedstawiciele władz tureckich poprosili o przekazanie tekstów przemówień papieża, Watykan stanowczo odmówił.
Wizyta zaczęła się w stolicy Turcji Ankarze. W pałacu prezydenckim papież Franciszek spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz z premierem Ahmetem Davugotlu i wygłosił oficjalne przemówienie do przedstawicieli władz tureckich. Poza tym odwiedzi mauzoleum Mustafy Kemala Ataturka, twórcy republiki i pierwszego prezydenta Turcji. Sobotę i niedzielę papież spędzi w Stambule. W ostatniej chwili władze tureckie odwołały wizytę papieża w obozie dla uchodźców z Syrii, jako zbyt niebezpieczną.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1302356,Szosta-podroz-zagraniczna-papieza-Franciszka

Udostępnij

Premier Ewa Kopacz: demokracja nie jest zagrożona

Polityka demokracja ewa kopacz fałszerstwo II tura państwo prawa wybory

Polska demokracja jest silna, stabilna i niezagrożona, zapewniła premier Ewa Kopacz w orędziu wygłoszonym w Telewizji Polskiej. Zaapelowała o uczestnictwo w II turze wyborów samorządowych. Oznajmiła, że każdy, kto w niedzielę pójdzie głosować da świadectwo tego, że Polska jest państwem prawa. Poinformowała też, że każdy ma jeden głos i może decydować na kogo ten głos zostanie oddany.
Premier nie odniosła się wprost do oskarżeń wysuwanych przez Prawo i Sprawiedliwość; partia ta twierdzi, że wybory zostały sfałszowane. Poinformowała jedynie, że do sądów należy sprawdzenie nieprawidłowości w trakcie wyborów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1302245,Ewa-Kopacz-polska-demokracja-jest-silna-stabilna-i-niezagrozona

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1302245,Ewa-Kopacz-polska-demokracja-jest-silna-stabilna-i-niezagrozona