Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

„Wampiry” z Drawska prawdopodobnie zmarły na cholerę

Nauka i Technologie

Podczas badań, prowadzonych w Drawsku na cmentarzysku z XVII i XVIII wieku odnaleziono szczątki osób, pochowanych w taki sposób, jakby dawni mieszkańcy tamtych terenów chcieli uniemożliwić im powstanie z grobu. Zdaniem badaczy wiąże się to z podejrzeniami o wampiryzm – zwłoki były zabezpieczane kamieniami a także sierpami, położonymi na ich szyjach.

Podczas wykopalisk odnaleziono 300 grobów, w których sześć szkieletów zostało zabezpieczonych w podobny sposób. Dzięki badaniu zawartości izotopu strontu w szkliwie zębów, udało się stwierdzić, że „wampiry” nie są przybyszami, ale osobami od urodzenia mieszkającymi w okolicy Drawska.

Kierująca badaniami polskich „wampirów” dr Lesley Gregoricka z University of South Alabama przypuszcza, że zmarli są pierwszymi ofiarami cholery na tym terenie. Okoliczności ich śmierci mogły wśród ówczesnych mieszkańców wzbudzać obawy przed powrotem zmarłych z zaświatów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.crazynauka.pl/wampiry-drawska-miejscowi-obcy/

Udostępnij

Myślenie o ćwiczeniach zapobiega osłabieniu mięśni

Nauka i Technologie ćwiczenia Gips medycyna Mięśnie Obrazowanie mentalne rehabilitacja Siła fizyczna Siła mięśni zdrowie

Technika znana pod nazwą obrazowania mentalnego może zapobiegać osłabieniu nieużywanych mięśni. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Ohio dotyczyły sytuacji, w której ze względu na stan zdrowia uczestnicy badania nie mogli wykonywać ćwiczeń fizycznych.

Aby symulować taką sytuację, nadgarstek badanych osób był na kilka tygodni unieruchamiany gipsem. Część uczestników eksperymentu raz dziennie brała udział w seansach, podczas których wyobrażała sobie napinanie mięśni odpowiedzialnych za ruchy nadgarstka i zginanie ręki. Okazało się, że wizualizacja tych ruchów nie tylko spowalnia, ale również zapobiega postępującemu zmniejszaniu siły mięśni.

Jeden z badaczy, Brian Clark, stwierdził: „Wyniki naszego badania sugerują, że ćwiczenia z wykorzystaniem obrazowania mogą stanowić wartościowe narzędzie służące zapobieganiu lub spowalnianiu osłabienia mięśni jeśli problemy zdrowotne ograniczają lub uniemożliwiają poruszanie się”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/miesnie-mozna-wzmocnic-sila-umyslu,241,0,1666801.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/miesnie-mozna-wzmocnic-sila-umyslu,241,0,1666801.html