Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent Francja

Jogurt może chronić przed cukrzycą typu 2.

Nauka i Technologie

Harwardzka Szkoła Zdrowia Publicznego powiązała wysokie spożycie jogurtu z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Odkrycie jest wynikiem wieloletnich badań śledzących zdrowie i tryb życia amerykańskiego personelu medycznego. Rozpoczęto je jeszcze w 1976 roku, początkowo objęto nimi ponad 50 tys. mężczyzn (lekarzy różnych specjalizacji i osób związanych w różny sposób ze służbą zdrowia), do których w kolejnych turach dołączyło przez lata ponad 230 tys. pielęgniarek.

Monitorowanie zdrowia uczestników badania połączone z badaniem ich trybu życia pozwoliło na odkrycie, że o ile ogólne spożycie nabiału nie ma wpływu na rozwój cukrzycy, to konkretne produkty mogą mieć wpływ na ryzyko zachorowania.

Po uwzględnieniu różnych innych czynników, jak wiek czy przewlekłe choroby, okazało się, że duże spożycie jogurtu wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2., a jedzenie 28-gramowej porcji jogurtu dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę o 18 proc. Wyjaśnienie mechanizmu, stojącego za zaobserwowaną korelacją wymaga przeprowadzenie dalszych badań.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/jogurt-nabial-cukrzyca-typu-2-ryzyko-spozycie-konsumpcja-Mu-Chen,21464

Udostępnij

Eksperymentalna ścieżka rowerowa produkuje prąd

Nauka i Technologie Cena energii Ekologia energia Energia słoneczna Fotowoltaika holandia Panele słoneczne Produkcja energii rowery Ścieżka rowerowa

70-metrowy odcinek ścieżki rowerowej w Holandii został pokryty panelami słonecznymi. Inwestycja, zrealizowana w mieście Krommenie odległym od Amsterdamu o około 25 kilometrów, kosztowała 3,7 mln dolarów. Zbudowano ją w ramach eksperymentu, pozwalającego przetestować to rozwiązanie przed zastosowaniem go na szerszą skalę.

Panele słoneczne zostały pokryte zabezpieczającą je, przezroczysta warstwą. W porównaniu z panelami umieszczonymi na dachach domów są mniej wydajne (różnica sięga 30 proc.), jednak nadrabiają to dostępnością. Powierzchnia dróg – nie tylko rowerowych – jest w Holandii większa od powierzchni wszystkich dachów, co otwiera nowe możliwości produkcji czystej energii.

Jak szacuje Deutsche Bank, już w 2015 roku cena tej energii w Stanach zjednoczonych zrówna się z ceną energii produkowanej z konwencjonalnych źródeł. Na początku lat 70. 1 kWh energii słonecznej kosztowała około 75 dolarów. W 2002 roku cena spadła poniżej jednego dolara, a w ciągu najbliższego roku, dzięki tanim panelom sprowadzanym z Chin, ma spaść do 42 centów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/panele-sloneczne-na-sciezce-rowerowej-newsweek-pl,artykuly,352488,1.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/panele-sloneczne-na-sciezce-rowerowej-newsweek-pl,artykuly,352488,1.html