Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

W Egipcie skazano nieletnich za terroryzm

Świat

78 nieletnich skazał dzisiaj egipski sąd na dwa do pięciu lat więzienia za udział w organizacji terrorystycznej. Młodzież domagała się powrotu na stanowisko prezydenta Mohammeda Mursiego, obalonego przez armię rok temu. Swoje poglądy wyrażali podczas protestów. Organizacje międzynarodowe chroniące prawa człowieka uznały decyzję egipskiego sądu za bezprecedensową w najnowszej historii. W zbiorowym procesie skazano chłopców w wieku od 13 do 17 lat za udział w różnych demonstracjach w okresie ostatnich trzech miesięcy. Agencja MENA podaje, że młodzi ludzie pochodzili z Bractwa Muzułmańskiego z którego wywodzi się prezydent Mursi. Policja i armia zabiły podczas tłumienia ulicznych protestów 1,4 tys demonstrantów – zwolenników obalonego prezydenta, a 15 tysięcy z nich trafiło do więzienia.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/egipt-78-nieletnich-skazanych-za-udzial-w-organizacji-terrorystycznej/6hqnc

Udostępnij

Pomocy i opieki potrzebuje 12 mln Syryjczyków

Świat dżihad dżihadyści is ONZ organizacja narodów zjednoczonych państwo islamskie pomoc Syria uchodźcy wojna

powiedziała przemawiając przed Radą Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) koordynatorka operacji humanitarnych Valerie Amos.
Podczas wojny w Syrii zginęło ponad 190 tys. ludzi, a 7,6 milionów musiało uciekać z domów i chronić się w innych rejonach kraju albo za granicą. Gospodarka w kraju jest w ruinie, ludziom brakuje żywności i leków. Zdaniem Valerie Amos ONZ nie jest w stanie dostarczyć Syrii odpowiedniej pomocy humanitarnej, niemal całkowicie pozbawionych jej jest 212 tys. osób przebywających na terytoriach objętych walkami.
Wojna w Syrii trwa od marca 2011 roku, kiedy siły rządowe zaczęły zbrojnie tłumić demonstracje i stosować represje za udział w nich. Pokojowe protesty przekształciły się wtedy w zbroją rebelię. Z wojny domowej skorzystali dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zajmując część terytorium Syrii.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17815334/katastrofa-humanitarna-w-syrii-ponad-12-mln-syryjczykow-potrzebuje-pomocy

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17815334/katastrofa-humanitarna-w-syrii-ponad-12-mln-syryjczykow-potrzebuje-pomocy