Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Eksperymentalna ścieżka rowerowa produkuje prąd

Nauka i Technologie

70-metrowy odcinek ścieżki rowerowej w Holandii został pokryty panelami słonecznymi. Inwestycja, zrealizowana w mieście Krommenie odległym od Amsterdamu o około 25 kilometrów, kosztowała 3,7 mln dolarów. Zbudowano ją w ramach eksperymentu, pozwalającego przetestować to rozwiązanie przed zastosowaniem go na szerszą skalę.

Panele słoneczne zostały pokryte zabezpieczającą je, przezroczysta warstwą. W porównaniu z panelami umieszczonymi na dachach domów są mniej wydajne (różnica sięga 30 proc.), jednak nadrabiają to dostępnością. Powierzchnia dróg – nie tylko rowerowych – jest w Holandii większa od powierzchni wszystkich dachów, co otwiera nowe możliwości produkcji czystej energii.

Jak szacuje Deutsche Bank, już w 2015 roku cena tej energii w Stanach zjednoczonych zrówna się z ceną energii produkowanej z konwencjonalnych źródeł. Na początku lat 70. 1 kWh energii słonecznej kosztowała około 75 dolarów. W 2002 roku cena spadła poniżej jednego dolara, a w ciągu najbliższego roku, dzięki tanim panelom sprowadzanym z Chin, ma spaść do 42 centów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/panele-sloneczne-na-sciezce-rowerowej-newsweek-pl,artykuly,352488,1.html

  • TLu

    koszt 1kWh wyprodukowanej w elektrowni węglowej to 20 groszy. Elektrownia węglowa może pracować w nocy :-)

Udostępnij

Atak cyberprzestępców sparaliżował Sony Pictures

Nauka i Technologie cyberprzestępcy Cyberprzestępczość hakerzy Pliki Sony Sony Pictures Twitter wyciek danych włamanie

Japońska firma po raz kolejny padła ofiarą cyberprzestępców. Na monitorach pracowników Sony Pictures pojawił się komunikat z informacją, że osoba lub grupa osób, podpisujących się jako GOP, weszła w posiadanie firmowych plików z ważnymi informacjami.

Do Internetu wyciekł również wykaz dokumentów, które – rzekomo – znalazły się w rękach cyberprzestępców. Nazwy plików wskazują m.in. na skany paszportów gwiazd filmowych (jak Cameron Diaz i Angelina Jolie) czy treść umów, w tym z Krzysztofem Pendereckim oraz na inne, wewnętrzne dokumenty.

Nieoficjalne informacje wskazują, że problem Sony Pictures ma charakter globalny, a firma została częściowo sparaliżowana. Co więcej, przestępcy przejęli również czasowo kontrolę nad oficjalnym kontem firmy na Twitterze.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://niebezpiecznik.pl/post/sony-totalnie-zhackowane-wykradziono-olbrzymia-ilosc-danych-i-zablokowano-komputery-pracownikom-ponoc-takze-tym-w-polsce-siedziby-zamkniete-pracownicy-zwolnieni-do-domow/

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://niebezpiecznik.pl/post/sony-totalnie-zhackowane-wykradziono-olbrzymia-ilosc-danych-i-zablokowano-komputery-pracownikom-ponoc-takze-tym-w-polsce-siedziby-zamkniete-pracownicy-zwolnieni-do-domow/