Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Hongkong: około 170 osób zostało rannych

Polityka

podczas tłumienia przez policję demonstracji. Aresztowanych zostało 116 osób, wśród nich liderzy protestujących studentów. Demonstranci okupują handlową dzielnicę Hongkongu od lipca. Podczas pierwszej manifestacji, jak pisaliśmy, policja zatrzymała 511 osób. Nie przerwało to protestów.
Uczestnicy protestu, głównie studenci domagają się nieingerowania władz centralnych Chin w zaplanowane za trzy lata pierwsze w historii wybory powszechne, żądają też dymisji szefa lokalnej chińskiej administracji. Rząd w Pekinie przejmując Hongkong od Wielkiej Brytanii zadeklarował w 1997 roku przestrzeganie zasady „jeden kraj, dwa systemy”, a w jej ramach polityczną autonomię i demokratyczne wybory. Wyznaczając termin wyborów na 2017 rok rząd oświadczył jednak, że mieszkańcy będą mogli wybierać spośród dwóch lub trzech kandydatów, zatwierdzonych wcześniej przez lojalny wobec władz centralnych komitet nominacyjny. Demonstranci zapowiedzieli, że nie opuszczą ulic, dopóki Pekin nie zrezygnuje z nominowania kandydatów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/kolejne-starcia-w-hongkongu-ponad-100-aresztowanych,492508,s.html

Udostępnij

Barack Obama w polskim Copernicus Center w Chicago

Polityka barack obama Chicago Copernicus Center imigracja polonia Stany Zjednoczone USA

przemawiał do około 1600 Polaków o swoim dekrecie imigracyjnym, dzięki któremu deportacji może uniknąć 5 mln osób nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych. Według dekretu deportacji unikną te osoby, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które urodziły się w USA i nie były karane.
Prezydent mówił o tym, że imigranci zakładają ponad jedną czwartą nowych firm w USA, a ponad 40 procent z 500 największych firm notowanych na giełdzie zostało założonych przez imigrantów albo ich dzieci w pierwszym pokoleniu. Jak powiedział, dekret spowoduje wzrost amerykańskiego PKB o przynajmniej 90 mld dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat i zredukuje deficyt państwa o 25 mld USD.
W USA przebywa 11,2 mln nielegalnych imigrantów. Dwie trzecie pochodzi z Meksyku i państw Ameryki Środkowej. Pozostali z Azji, Ameryki Południowej lub Europy. Zajmujący się badaniem Polonii w USA Instytut Piast szacuje, że w USA mieszka od 80 do 90 tys. nielegalnych imigrantów z Polski, na dekrecie prezydenta Obamy skorzysta mniej więcej połowa z nich.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/news-dzien-dobry-czyli-obama-przemawia-do-polonii,nId,1564323#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/news-dzien-dobry-czyli-obama-przemawia-do-polonii,nId,1564323#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox