Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Barack Obama w polskim Copernicus Center w Chicago

Polityka

przemawiał do około 1600 Polaków o swoim dekrecie imigracyjnym, dzięki któremu deportacji może uniknąć 5 mln osób nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych. Według dekretu deportacji unikną te osoby, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które urodziły się w USA i nie były karane.
Prezydent mówił o tym, że imigranci zakładają ponad jedną czwartą nowych firm w USA, a ponad 40 procent z 500 największych firm notowanych na giełdzie zostało założonych przez imigrantów albo ich dzieci w pierwszym pokoleniu. Jak powiedział, dekret spowoduje wzrost amerykańskiego PKB o przynajmniej 90 mld dolarów w ciągu najbliższych dziesięciu lat i zredukuje deficyt państwa o 25 mld USD.
W USA przebywa 11,2 mln nielegalnych imigrantów. Dwie trzecie pochodzi z Meksyku i państw Ameryki Środkowej. Pozostali z Azji, Ameryki Południowej lub Europy. Zajmujący się badaniem Polonii w USA Instytut Piast szacuje, że w USA mieszka od 80 do 90 tys. nielegalnych imigrantów z Polski, na dekrecie prezydenta Obamy skorzysta mniej więcej połowa z nich.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/news-dzien-dobry-czyli-obama-przemawia-do-polonii,nId,1564323#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Udostępnij

Podpisanie traktatu między Rosją a Abchazją to aneksja

Polityka abchazja aneksja gruzja Jens Stoltenberg ONZ Osetia Południowa rosja

uważa sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Apelujemy do Rosji o odwołanie uznania Południowej Osetii i Abchazji za niezależne od Gruzji państwa i wzywamy do wycofania rosyjskich wojsk z terytorium gruzińskiego, napisał w oficjalnym oświadczeniu.
Jest to reakcja na podpisanie przez Rosję i Abchazję porozumienia o strategicznym partnerstwie. Rosja gwarantuje w nim bezpieczeństwo Abchazji i ochronę przed agresją. Ponadto utworzona ma być Połączona Grupa Wojsk i przeprowadzona na koszt Federacji Rosyjskiej modernizacja sił zbrojnych Abchazji. Układ przewiduje ponadto daleko posuniętą integrację gospodarczą.
Władze Gruzji apelują, aby świat nie dopuścił do aneksji Abchazji i oskarżają Rosję o naruszanie procesu pojednania gruzińsko-abchaskiego. Prowincja Gruzji, Abchazja w 2008 roku ogłosiła niepodległość, którą gwarantuje rosyjska armia.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1298154,NATO-porozumienie-Rosji-z-Abchazja-narusza-prawo-miedzynarodowe

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1298154,NATO-porozumienie-Rosji-z-Abchazja-narusza-prawo-miedzynarodowe