Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Czarny diabeł morski został sfilmowany po raz pierwszy

Nauka i Technologie

Należąca do rzędu żabnicowatych (Lophiiformes) ryba to przedstawiciel jednego z najrzadziej obserwowanych w naturze gatunków. Tym razem udało się go nie tylko zaobserwować, ale również nagrać. Było to możliwe dzięki zdalnie sterowanej łodzi podwodnej, należącej do Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), która na głębokości około 600 metrów prowadziła badania w zatoce Monterey Bay w Kalifornii.

Uwieczniony na nagraniu czarny diabeł morski mierzy około 9 centymetrów. Ta głębinowa ryba jest drapieżnikiem, żyjącym na głębokości co najmniej 300 metrów i stosuje ciekawy sposób polowania – w ciemnościach wabi inne ryby za pomocą emitującej światło wypustki na głowie.

Dzięki filmowi naukowcy, zajmujący się tym gatunkiem zdobyli cenną wiedzę, o czym wspomina Bruce Robinson z MBARI: „[Nagranie] pokazuje, w jaki sposób czarny diabeł morski przemieszcza się i orientuje w przestrzeni.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/czarny-diabel-morski-sfilmowany-pierwszy-raz-prawda-ze-uroczy,150696,1,0.html

Udostępnij

Google Contributor: zapłać, aby wyłączyć reklamy

Nauka i Technologie ABP AdBlock AdBlock Plus Contributor Google Google Contributor reklamy Reklamy internetowe Reklamy w Internecie

Google zaprezentowało rozwiązanie, które pozwala internautom wyłączać reklamy na wybranych stronach internetowych. Nie chodzi tu jednak o znane od lat mechanizmy, pozwalające na blokowanie reklam za pomocą dodatków do przeglądarek internetowych, ale o nowe rozwiązanie.

Pomysł Google polega na możliwości wyłączenia reklam tej firmy na wybranych przez użytkowników stronach internetowych. Opłata za jedną stronę wynosi 1-3 dolary i jest dzielona pomiędzy Google’a oraz właściciela strony. Wyłączenie reklam w żaden sposób nie zmienia układu strony – w miejscu treści reklamowych pojawią się podziękowania za wsparcie.

Contributor jest obecnie w fazie testów, do których Google zaprosił wybranych partnerów, w tym m.in. serwisy Mashable, Imgur czy The Onion.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://www.google.com/contributor/welcome/

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: https://www.google.com/contributor/welcome/