Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska flaga na pokładzie stacji kosmicznej ISS

Nauka i Technologie

Do międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS – International Space Station) dotarła nowa trzyosobowa załoga: kosmonauta Anton Szkaplierow, astronauta NASA Terry Virts oraz astronautka Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Włoszka Samantha Cristoforetti.

To właśnie na jej kombinezonie znalazła się polska flaga. Wynika to z faktu, że od 2012 roku Polska jest członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej, a na umieszczonej na skafandrze kosmicznym Sokół naszywce ESA znajdują się flagi państw członkowskich.

Nowi astronauci zasilą dotychczasową, 3-osobową załogę stacji kosmicznej i pozostaną na orbicie przez około pół roku – początkowo jako załoga o nazwie Expedition 42, a od marca 2015, po wymienia połowy składu, jako Expedition 43. W czasie tych kilku miesięcy astronauci odbędą co najmniej trzy spacery kosmiczne, a do stacji będą dokowały dwa rosyjskie statki transportowe Progress oraz amerykańskie, prywatne statki kosmiczne, latające na orbitę z misjami zaopatrzeniowymi.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-polska-flaga-na-miedzynarodowej-stacji-kosmicznej,nId,1563585

Udostępnij

Gekony pomogły zbudować supermocną taśmę klejącą

Nauka i Technologie Gekony Jaszczurki Mikrowłoski nanotechnologia przyroda Taśma przylepna Taśma samoprzylepna

Inżynierowie z Carnegie Mellon University opracowali niezwykle wytrzymałą taśmę klejącą wielokrotnego użytku. Taśma jest bardzo mocna – jeden centymetr kwadratowy może udźwignąć kilka kilogramów, co można porównać do przyczepiania do ściany opony samochodowej przy pomocy kawałka taśmy wielkości znaczka pocztowego.

Taśma wykorzystuje rozwiązanie, zaobserwowane na łapach gekonów. Jest pokryta mikrowłoskami w kształcie podstawek pod piłeczki golfowe. Poza wyjątkową wytrzymałością ma również inną ważną cechę – właściwości samoczyszczące, dzięki którym nadaje się do wielokrotnego wykorzystania. Jak stwierdził prof. Matin Sitti, który kierował badaniami:

„Wzorowaliśmy się na gekonach. Te niewielkie jaszczurki natura wyposażyła w mikroskopijne włoski na podeszwach łapek. Dzięki temu są w stanie kpić z grawitacji na wszelkich rodzajach powierzchni (…).”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/supermocna-tasma-klejaca-newsweek-pl,artykuly,351823,1.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/supermocna-tasma-klejaca-newsweek-pl,artykuly,351823,1.html