Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Suszarki w toaletach sprzyjają rozsiewaniu bakterii

Nauka i Technologie

Badacze z Uniwersytetu w Leeds postanowili zweryfikować obiegową opinię o rozsiewaniu przez suszarki do rąk groźnych bakterii. W tym celu przeprowadzili doświadczenie z niewystępującymi w toaletach bakteriami Lactobacillus, które zostały naniesione na ręce uczestników eksperymentu.

Kolejnym etapem badania było osuszanie rąk ręcznikiem papierowym oraz suszarką tradycyjną i nowoczesną suszarką o dużej sile nadmuchu, a następnie pobieranie próbek powietrza bezpośrednio przy suszarkach czy dozownikach ręczników oraz metr i dwa od tych miejsc.

Liczba wykrywanych w próbkach bakterii, które musiały pochodzić z suszonych rąk pokazuje, że w pobliżu nowoczesnych suszarek było 4,5 raza więcej bakterii, niż w pobliżu suszarek starszego typu i 27 razy więcej bakterii, niż w pobliżu dozowników papierowych ręczników.

Prof. Marc Wilcox z University of Leeds School of Medicine stwierdził: „Gdy suszysz ręce w publicznej toalecie z pomocą elektrycznej suszarki, musisz zdawać sobie sprawę, że rozsiewasz bakterie ze swoich rąk i łapiesz bakterie od innych, którzy suszyli ręce wcześniej.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-strzez-sie-suszarki-do-rak,nId,1561644

Udostępnij

Alkohol poprawia pamięć, ale pod kilkoma warunkami

Nauka i Technologie alkohol Hipokamp medycyna mózg neurologia pamięć Pamięć epizodyczna Pamięc semantyczna Układ nerwowy zdrowie

Regularne spożywanie niewielkich dawek słabego alkoholu poprawia pamięć epizodyczną, wynika z badania przedstawionego w czasopiśmie „American Journal of Alzheimer’s Disease and Other Dementias”. Nie dotyczy to jednak wszystkich ludzi, ale tych po sześćdziesiątym roku życia.

W ich przypadku udało się potwierdzić obserwacje, uzyskane dzięki eksperymentom na zwierzętach. Badając 660 uczestników eksperymentu zaobserwowano, że alkohol wpływa na powiększenie hipokampu, stymulując powstawanie nowych komórek nerwowych. Dzięki temu uczestnicy eksperymentu wykazywali się lepszą pamięcią epizodyczną.

Jest to pamięć pozwalająca przywołać zdarzenia, które przeżyliśmy w przeszłości i umiejscowić je w czasie. Nie stwierdzono, by alkohol poprawiał pamięć semantyczną, czyli odpowiedzialną m.in. za wiedzę ogólną i zapamiętywanie faktów.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.nauklove.pl/alkohol-poprawia-pamiec/

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.nauklove.pl/alkohol-poprawia-pamiec/