Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Gekony pomogły zbudować supermocną taśmę klejącą

Nauka i Technologie

Inżynierowie z Carnegie Mellon University opracowali niezwykle wytrzymałą taśmę klejącą wielokrotnego użytku. Taśma jest bardzo mocna – jeden centymetr kwadratowy może udźwignąć kilka kilogramów, co można porównać do przyczepiania do ściany opony samochodowej przy pomocy kawałka taśmy wielkości znaczka pocztowego.

Taśma wykorzystuje rozwiązanie, zaobserwowane na łapach gekonów. Jest pokryta mikrowłoskami w kształcie podstawek pod piłeczki golfowe. Poza wyjątkową wytrzymałością ma również inną ważną cechę – właściwości samoczyszczące, dzięki którym nadaje się do wielokrotnego wykorzystania. Jak stwierdził prof. Matin Sitti, który kierował badaniami:

„Wzorowaliśmy się na gekonach. Te niewielkie jaszczurki natura wyposażyła w mikroskopijne włoski na podeszwach łapek. Dzięki temu są w stanie kpić z grawitacji na wszelkich rodzajach powierzchni (…).”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://nauka.newsweek.pl/supermocna-tasma-klejaca-newsweek-pl,artykuly,351823,1.html

Udostępnij

Suszarki w toaletach sprzyjają rozsiewaniu bakterii

Nauka i Technologie bakterie Dłonie Higiena Ręce Ręczniki papierowe Suszarki Toalety Zagrożenie epidemiologiczne

Badacze z Uniwersytetu w Leeds postanowili zweryfikować obiegową opinię o rozsiewaniu przez suszarki do rąk groźnych bakterii. W tym celu przeprowadzili doświadczenie z niewystępującymi w toaletach bakteriami Lactobacillus, które zostały naniesione na ręce uczestników eksperymentu.

Kolejnym etapem badania było osuszanie rąk ręcznikiem papierowym oraz suszarką tradycyjną i nowoczesną suszarką o dużej sile nadmuchu, a następnie pobieranie próbek powietrza bezpośrednio przy suszarkach czy dozownikach ręczników oraz metr i dwa od tych miejsc.

Liczba wykrywanych w próbkach bakterii, które musiały pochodzić z suszonych rąk pokazuje, że w pobliżu nowoczesnych suszarek było 4,5 raza więcej bakterii, niż w pobliżu suszarek starszego typu i 27 razy więcej bakterii, niż w pobliżu dozowników papierowych ręczników.

Prof. Marc Wilcox z University of Leeds School of Medicine stwierdził: „Gdy suszysz ręce w publicznej toalecie z pomocą elektrycznej suszarki, musisz zdawać sobie sprawę, że rozsiewasz bakterie ze swoich rąk i łapiesz bakterie od innych, którzy suszyli ręce wcześniej.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-strzez-sie-suszarki-do-rak,nId,1561644

Rodzaje ogumienia w wózkach widłowych

Oferty still

Wózki magazynowe mają wśród rodzajów ogumienia opony penumatyczne (pompowane), opony superelastyczne (pełne) i opaski superelastyczne. Opony do wózków można dostać w kolorze czarnym oraz w wersji niebrudzącej (np. zielone, białe lub szare).

Opony pneumatyczne (pompowane)

Wózki widłowe z oponami pneumatycznymi są przeznaczone do intensywnej eksploatacji. Głęboki bieżnik umożliwia przyczepność i trakcję. Diagonalna konstrukcja opon czyni je stabilnymi i bezpiecznymi. Opony są odporne na zużycie i mogą być stosowane nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Opony pneumatyczne montowane są do felgi za pomocą dętki i ochraniacza. Przy stosowaniu tego rodzaju ogumienia należy zwrócić uwagę na zachowanie zalecanego przez producenta ciśnienia powietrza. Zapewnia ono poprzeczną stabilność wózka, wytrzymałość, bezpieczeństwo przewożonego towaru i żywotność opon. W kategorii opon penumatycznych rozróżniamy opony diagonalne i radialne. Diagonalne są odporne na uszkodzenia ściany bocznej i są stabilne (oznaczenie opony diagonalnej – 23×9-10). Składają się ze stopki, kordu i bieżnika. Kord i stopka stanowią ochronę kołnierza felgi. Opony radialne dają wysoki komfort jazdy i mają niskie opory toczenia (oznaczenia opony radialnej (23x9R10). Składają się ze stopki, stalowego kordu, opasania i bieżnika. Przeznaczone są do ogólnych zastosowań.

66d0cf3661

Opony superelastyczne (pełne)

Ze względu na swoją konstrukcję, opony superelastyczne są mniej narażone na przebicia niż opony pneumatyczne. Opony superelastyczne wymieniane są na specjalnych prasach hydraulicznych i mają mniejszą amortyzację. W trakcie montażu opon wykorzystywane są: pierścienie stożkowe, specjalistyczne kosze i podstawki. Opona składa się z warstwy bazowej, warstwy amortyzującej, ściany bocznej i bieżnika. Ma niskie opory toczenia. Jest bezobsługowa i ma dużą stabilność statyczną.

Opaski do wózków jezdniowych podnośnikowych

Opaski do wózków wykonywane są z mieszanki gumowej. Są osadzone na stalowej opasce bądź mają stalowy oplot umieszczony wewnątrz gumowej opaski. Ich celem jest zapewnienie większej nośności i stabilności wózka. Mają wytrzymają konstrukcję, dzięki której nadają się do pracy w ciężkich warunkach. Są odporne na pęknięcia i nacięcia. Opaski wykorzystywane są w wózkach, maszynach drogowych i platformach służących przewożeniu ciężkich ładunków.

Zobacz też: Jak koła wpływają na wydajność paleciaka?

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-strzez-sie-suszarki-do-rak,nId,1561644