Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Projekt ustawy nazywającej Izrael państwem żydowskim

Świat

przyjęty został wczoraj przez izraelski rząd piętnastoma głosami trzech partii nacjonalistycznych: Likud, Nasz Dom Izrael i Żydowski Dom. Siedmiu członków rządu było przeciw.
W Państwie Izraela istnieje indywidualna równość dla wszystkich obywateli, ale prawo narodowe (jest zarezerwowane) tylko dla ludu żydowskiego – powiedział premier Netanjahu, otwierając posiedzenie rządu.
Przeciwnicy reprezentujący partie centrowe i lewicowe obawiają się, że jeśli ustawa zostanie przyjęta przez parlament, obywatele Izraela, którzy nie są wyznania żydowskiego, staną się obywatelami drugiej kategorii. W rezultacie oznaczać to będzie koniec równości politycznej i społecznej w Izraelu.
Zgodził się z tym poglądem prokurator generalny Izraela, Jehuda Weinstein, mówiąc, że ustawa przeforsowana przez szefa izraelskiego rządu „jest atakiem na demokratyczną naturę Izraela”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,17017543,Izrael__Rzad_przyjal_projekt_ustawy_o__panstwie_zydowskim__.html?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=10199882

Udostępnij

Zamach w Afganistanie podczas meczu siatkówki

Świat Afganistan finał mecz siatkówki Paktia radykalni muzułmanie ranni talibowie wybuch zabici zamachowiec samobójca

Wiadomo, że zginęło co najmniej 45 osób, a około 50 jest rannych. Inne doniesienia z miejsca eksplozji są mocno nieprecyzyjne. Do tragedii doszło w niedzielę w prowincji Paktia we wschodniej części Afganistanu podczas finałowego meczu siatkówki, który na żywo oglądało setki osób. Zamachowiec samobójca siedział wśród publiczności. Wiceminister spraw wewnętrznych Ajuba Salangiego twierdzi, że podczas wybuchu mogło zginąć i zostać rannych więcej osób, bo ten bilans nie jest jeszcze ostateczny. Większość zidentyfikowanych ofiar to zwykli obywatele Afganistanu.
Mecz odbywał się w najbardziej niespokojnej prowincji kraju. Liczba zamachów ze strony talibów i innych radykalnych ugrupowań, które chcą obalić władzę, w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

 

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17775160/wysadzil-sie-podczas-meczu-siatkowki-jest-wielu-zabitych-i-rannych

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17775160/wysadzil-sie-podczas-meczu-siatkowki-jest-wielu-zabitych-i-rannych