Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rzecznik Praw Pasażera rozstrzygnie spory z przewoźnikami

Gospodarka

Urząd Rzecznika Praw Pasażera powstać ma przy Urzędzie Transportu Kolejowego. Ma rozpatrywać skargi pasażerów na przewoźników i pomagać w polubownym załatwieniu sprawy. Utworzenie urzędu jest rezultatem wdrażania w Polsce unijnej dyrektywy ADR (Alternative Dispute Resolution), która zaleca tworzenie w krajach UE systemu polubownego załatwiania sporów między konsumentami a przedsiębiorcami. Dyrektywa ma być wdrożona do 9 lipca przyszłego roku.
Urząd Rzecznika Praw Pasażera wprowadzony będzie w Polsce ustawą o polubownym rozstrzyganiu sporów konsumenckich przygotowywaną przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości. Według założeń do ustawy spory w innych dziedzinach załatwiać mają polubownie już istniejące instytucje, takie jak sądy polubowne przy Państwowej Inspekcji Handlowej. Ustawa ma trafić do Sejmu najpóźniej w marcu przyszłego roku.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://biznes.onet.pl/niezadowoleni-pasazerowie-kolei-dostana-rzecznika-,18490,5664883,1,news-detal

Udostępnij

Gospodarka Rosji bliższa kryzysu niż to się wydaje

Gospodarka kryzys putin ropa rosja sankcje ukraina

prezydentowi Putinowi, twierdzi w dzisiejszym wydaniu tygodnik „The Economist” niezależny politycznie tygodnik brytyjski wydawany od 1843 r. w Londynie. Rosja jako eksporter ropy cierpi z powodu spadku cen tego surowca. Ropa pół roku temu kosztowała sto dziesięć dolarów za baryłkę, dziś już tylko osiemdziesiąt. Według zgodnej opinii amerykańskich ekspertów w długim terminie jej ceny nie wzrosną. Rubel stracił prawie jedną czwartą wartości w ciągu trzech miesięcy. Rosyjskiemu biznesowi szkodzą też zachodnie sankcje. Poza tym rosyjskie firmy mają znaczne długi. Nawet 370 mld dolarów rezerw zgromadzonych przez Moskwę, uważa komentator „The Economist”, nie zrekompensuje strat wywołanych tymi czynnikami.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/837128,the-economist-gospodarka-rosji-blizsza-kryzysu.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/837128,the-economist-gospodarka-rosji-blizsza-kryzysu.html