Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Alkohol poprawia pamięć, ale pod kilkoma warunkami

Nauka i Technologie

Regularne spożywanie niewielkich dawek słabego alkoholu poprawia pamięć epizodyczną, wynika z badania przedstawionego w czasopiśmie „American Journal of Alzheimer’s Disease and Other Dementias”. Nie dotyczy to jednak wszystkich ludzi, ale tych po sześćdziesiątym roku życia.

W ich przypadku udało się potwierdzić obserwacje, uzyskane dzięki eksperymentom na zwierzętach. Badając 660 uczestników eksperymentu zaobserwowano, że alkohol wpływa na powiększenie hipokampu, stymulując powstawanie nowych komórek nerwowych. Dzięki temu uczestnicy eksperymentu wykazywali się lepszą pamięcią epizodyczną.

Jest to pamięć pozwalająca przywołać zdarzenia, które przeżyliśmy w przeszłości i umiejscowić je w czasie. Nie stwierdzono, by alkohol poprawiał pamięć semantyczną, czyli odpowiedzialną m.in. za wiedzę ogólną i zapamiętywanie faktów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.nauklove.pl/alkohol-poprawia-pamiec/

Udostępnij

Parlament Europejski pracuje nad planem podziału Google

Nauka i Technologie Google konkurencja monopol parlament europejski Wolny rynek Wyszukiwarka internetowa wyszukiwarki

Podział Google’a zakłada jedna z rezolucji przygotowywanych w Parlamencie Europejskim. „Financial Times” dotarł do dokumentu, który – choć nie wymienia konkretnie Google’a – zakłada oddzielenie wyszukiwarki od pozostałej działalności biznesowej.

Celem tego działania ma być stworzenie równych warunków do konkurencji,bo w niektórych krajach Google kontroluje 90 proc. rynku. Zdaniem innych usługodawców, jak np. Yelp, prowadzi to do sytuacji, w której normalna rywalizacja i rozwój firmy są niemożliwe.

Co istotne, sama rezolucja Parlamentu Europejskiego – choć budzi zainteresowanie mediów – nie będzie miała dla Google’a istotnego znaczenia. Realne zmiany może za to przynieść działanie Komisji Europejskiej.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://m.technologie.gazeta.pl/internet/1,113033,17010970,Parlament_Europejski_moze_zadac_podzielenia_Google_a.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://m.technologie.gazeta.pl/internet/1,113033,17010970,Parlament_Europejski_moze_zadac_podzielenia_Google_a.html