Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Turcja: tragiczna sytuacja syryjskich uchodźców

Świat

Kilkaset tysięcy syryjskich uchodźców w Turcji żyje w nędzy i jest bezbronnych wobec nadużyć. Amnesty International ostrzegła w czwartek, że polityka otwartych drzwi zaczęła wykazywać swoje ograniczenia. Od marca 2011 roku granicę przekroczyło 1,6 mln Syryjczyków, a miejsce w obozach znalazło tylko 220 tys. Reszta próbuje ułożyć sobie życie w różnych miastach kraju. AI wykazała, że sytuacja materialna niektórych z nich jest tak tragiczna, że rozważają powrót do Syrii, choć w ich kraju toczy się wojna. Turecki rząd poinformował, że na pomoc dla uchodźców wydał już ponad 4 mld dolarów.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3654918,turcja-nedza-tortury-zabojstwa-na-granicy-dramatyczna-sytuacja-uchodzcow-z-syrii,id,t.html

Udostępnij

Gwałtownie rośnie liczba zamachów terrorystycznych

Świat Al-Kaida boko haram Global Terrorism Index 2014 Instytut Gospodarki i Pokoju państwo islamskie talibowie zamach terrorystyczny zamachy

W 2013 roku zginęło w zamachach 18 tys. osób – o 61 proc. więcej niż rok wcześniej, informuje raport „Global Terrorism Index 2014”, przygotowany przez Instytut Gospodarki i Pokoju w oparciu o dane ze 162 państw.
Za blisko 60 proc. zamachów na całym świecie i dwie trzecie ofiar odpowiadają cztery organizacje: Państwo Islamskie, Al-Kaida, Boko Haram i Talibowie. Wszystkie organizacje są motywowane fundamentalistyczną wersją sunnickiego islamu. Aż 15 tys. ofiar zginęło w zamachach przeprowadzonych w Iraku, Syrii, Afganistanie, Pakistanie i Nigerii. Zagrożenie zamachem jest najwyższe w Iraku, Afganistanie i Pakistanie.
Polska umieszczona została na 124 miejscu listy ułożonej w oparciu o wielkość zagrożenia zamachami, razem z 30 innymi państwami na świecie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75248,16994284,Raport__Wiekszosc_terroryzmu_jest_motywowana_religia_.html

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,75248,16994284,Raport__Wiekszosc_terroryzmu_jest_motywowana_religia_.html