Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Foki polują, wykorzystując znaczniki akustyczne

Nauka i Technologie

Stosowane przez badaczy ryb znaczniki akustyczne ułatwiają polowanie fokom. Foki nauczyły się rozpoznawać odgłosy wydawane przez znaczniki i posługują się nimi do namierzenia zdobyczy. Odgłosy urządzeń są – zdaniem badaczy obserwujących życie fok – odpowiednikiem dzwonka, wzywającego na obiad.

Aby zweryfikować tę opinię badacze budowali labirynty, umieszczając w nich ryby ze znacznikiem i bez niego. Próby wykazały, że foki szybciej odnajdywały zdobycz, oznaczoną znacznikiem akustycznym. Komentująca te obserwacje Amanda Stansbury z University of St Andrews stwierdziła:

„Spodziewamy się, że inne ssaki morskie mają podobną zdolność, by używać takich informacji do odnalezienia ofiary. Oznakowane ryby mogą być częściej namierzane przez drapieżniki, co może wpływać na wyniki badań ichtiologicznych. Hałasując w morzu musimy rozważyć, jak może to wpływać na zwierzęta”.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.st-andrews.ac.uk/news/archive/2014/title,251640,en.php

  • Leszek

    Biedne foki, przecież jak jedzą te znaczniki, to w brzuchu też im dźwięczą. Teraz naukowcy zaobserwują wzrost liczby fok cierpiących na schizofrenię.

Udostępnij

Rosyjski satelita wykazuje cechy broni orbitalnej

Nauka i Technologie 2014-28E broń Broń orbitalna Eksploracja Kosmosu kosmos Manewry na orbicie Militaryzacja Kosmosu satelita Satelita wojskowy wojsko

Satelita 2014-28E, który został wystrzelony przez Rosjan w maju 2014 roku, wykazuje zdolność do swobodnego przemieszczania się i podlatywania do innych obiektów. Duże możliwości manewrowania przyczyniły się do medialnych spekulacji o przeznaczeniu tego sprzętu, który – zdaniem części komentatorów – może być orbitalnym niszczycielem satelitów.

Spekulacje te są podsycane przez brak informacji ze strony Rosji na temat przeznaczenia i możliwości satelity. Komentująca tę sprawę dr Joan Johnson-Freese z amerykańskiego Naval War College stwierdziła: „Każdy satelita posiadający możliwość manewrowania na orbicie może być wykorzystany jako broń. Nie znaczy to jednak, że wszystkie manewrujące satelity to bronie. (…) Takie obawy pojawiają się jednak za każdym razem, gdy ktoś stworzy technologię mogącą mieć dwa zastosowania.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16996801,Czym_jest_dziwny_rosyjski_satelita_2014_28E_zaobserwowany.html#MT

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16996801,Czym_jest_dziwny_rosyjski_satelita_2014_28E_zaobserwowany.html#MT