Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Kobieta na wysokich obcasach ma większą szansę na pomoc

Nauka i Technologie

Mężczyźni chętniej pomagają kobietom, noszącym buty na wysokim obcasie, a szansa uzyskania pomocy rośnie wraz z jego wysokością. Seria eksperymentów, przeprowadzonych przez Nicolasa Guéguena z Université de Bretagne-Sud dowiodła również, że zależność ta nie występuje w przypadku proszonych o pomoc kobiet.

Eksperymenty przeprowadzano z udziałem młodych kobiet o podobnej budowie i identycznym stroju, które prosiły napotkanych we francuskich miastach idących samotnie mężczyzn o udział w krótkiej ankiecie. Podczas badań kobiety zmieniały buty, które mając podobny wygląd różniły się brakiem lub długością obcasa – od płaskiej podeszwy, poprzez obcas średniej, 5-centymetrowej długości po obcas o długości 9 centymetrów.

W pierwszym przypadku chęć udziału w ankiecie wyraziło 47 proc., w drugim 63 proc., a w trzecim 83 proc. badanych. Podobną zależność odkryto w przypadku reagowania w sytuacji, gdy kobieta upuściła rękawiczkę – z pomocą pospieszyło odpowiednio 61, 78 i 93 proc. mężczyzn. Zdaniem autora badania stwierdzenie występowania tej zależności nie tłumaczy, z czego ona wynika – przyczyną może być m.in. warunkowana obcasem zmiana sposobu chodzenia, optyczne skrócenie stopy lub popularne w mediach powiązanie wysokich obcasów z erotycznymi zamiarami.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/kobieta-szpilki-obcasy-buty-atrakcyjnosc-mezczyzni-Nicholas-Gueguen,21423

Udostępnij

Foki polują, wykorzystując znaczniki akustyczne

Nauka i Technologie Dżwięki Foki polowanie Ryby Ssaki Zwierzęta morskie

Stosowane przez badaczy ryb znaczniki akustyczne ułatwiają polowanie fokom. Foki nauczyły się rozpoznawać odgłosy wydawane przez znaczniki i posługują się nimi do namierzenia zdobyczy. Odgłosy urządzeń są – zdaniem badaczy obserwujących życie fok – odpowiednikiem dzwonka, wzywającego na obiad.

Aby zweryfikować tę opinię badacze budowali labirynty, umieszczając w nich ryby ze znacznikiem i bez niego. Próby wykazały, że foki szybciej odnajdywały zdobycz, oznaczoną znacznikiem akustycznym. Komentująca te obserwacje Amanda Stansbury z University of St Andrews stwierdziła:

„Spodziewamy się, że inne ssaki morskie mają podobną zdolność, by używać takich informacji do odnalezienia ofiary. Oznakowane ryby mogą być częściej namierzane przez drapieżniki, co może wpływać na wyniki badań ichtiologicznych. Hałasując w morzu musimy rozważyć, jak może to wpływać na zwierzęta”.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.st-andrews.ac.uk/news/archive/2014/title,251640,en.php

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.st-andrews.ac.uk/news/archive/2014/title,251640,en.php