Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Konwój obserwatorów OBWE ostrzelany pod Donieckiem

Europa

Poinformowała dziś Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), nikt nie został ranny. Samochody, którymi jechali obserwatorzy zostały ostrzelane wczoraj przez, jak głosi komunikat, „ludzi w mundurach” na terenie kontrolowanym przez rząd Ukrainy.
Strzały padły z ciężarówki wiozącej dużą zieloną skrzynię. Ciężarówka oznakowana była ukraińskim znakiem rozpoznawczym: dwoma białymi pasami. Pociski trafiły około 2 metrów od samochodu obserwatorów.
Ani Ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, ani rosyjscy separatyści nie skomentowali incydentu.
W ciągu ostatniej doby strona ukraińska zanotowała około 60 ataków separatystów na pozycje wojsk rządowych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17726465/konwoj-obserwatorow-obwe-ostrzelany-pod-donieckiem

Udostępnij

Szkocja: pierwszy raz premierem została kobieta

Europa Edynburg królowa Elżbieta II laburzyści Nicola Sturgeon parlament partia nacjonalistyczna premier referendum niepodległościowe szkocja

W parlamencie w Edynburgu przywódczyni rządzącej partii nacjonalistycznej Nicola Sturgeon została pierwszą w historii tego kraju panią premier. Nigdy wcześniej żadna kobieta nie objęła tej funkcji w Szkocji. Teraz decyzję parlamentu musi potwierdzić jeszcze królowa Elżbieta II. Poprzednikiem 44-letniej Sturgeon był Aleks Salmond, który podał się do dymisji po wrześniowym referendum niepodległościowym.  Szkoci większością 55 procent opowiedzieli się za utrzymaniem politycznego status quo. Nowa premier była wtedy mocno rozczarowana wynikiem referendum. Gdy została wybrana na liderkę szkockich nacjonalistów, zapowiedziała, że jej partia wygra wybory w maju 2015 roku. Obecnie największą partią w parlamencie są laburzyści, a konserwatyści mają tylko jednego posła.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sensacja-w-szkocji-kobieta-premierem,nId,1560921

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sensacja-w-szkocji-kobieta-premierem,nId,1560921