Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Rosyjski satelita wykazuje cechy broni orbitalnej

Nauka i Technologie

Satelita 2014-28E, który został wystrzelony przez Rosjan w maju 2014 roku, wykazuje zdolność do swobodnego przemieszczania się i podlatywania do innych obiektów. Duże możliwości manewrowania przyczyniły się do medialnych spekulacji o przeznaczeniu tego sprzętu, który – zdaniem części komentatorów – może być orbitalnym niszczycielem satelitów.

Spekulacje te są podsycane przez brak informacji ze strony Rosji na temat przeznaczenia i możliwości satelity. Komentująca tę sprawę dr Joan Johnson-Freese z amerykańskiego Naval War College stwierdziła: „Każdy satelita posiadający możliwość manewrowania na orbicie może być wykorzystany jako broń. Nie znaczy to jednak, że wszystkie manewrujące satelity to bronie. (…) Takie obawy pojawiają się jednak za każdym razem, gdy ktoś stworzy technologię mogącą mieć dwa zastosowania.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16996801,Czym_jest_dziwny_rosyjski_satelita_2014_28E_zaobserwowany.html#MT

Udostępnij

Kwas chlorogenowy z kawy pomaga walczyć z otyłością

Nauka i Technologie CGA Kawa Kwas chlorogenowy nadwaga otyłość Prawidłowa waga Stan zapalny Zdrowa dieta zdrowie Zdrowy tryb życia

Zawarty w kawie i niektórych owocach kwas chlorogenowy (CGA) zmniejsza insulinoodporność i stłuszczenie wątroby, wykazaly badania przeprowadzone na myszach. Zwierzęta były karmione wysokotłuszczową paszą przez 15 tygodni. Dwa razy w ciągu każdego tygodnia otrzymywały także zastrzyki z roztworu kwasu chlorogenowego.

Myszy otrzymywały w ten sposób dawkę CGA proporcjonalnie znacznie większą, niż człowiek mógłby uzyskać pijąc kawę i jedząc owoce takie jak jabłka, gruszki, pomidory i borówki. Kuracja skutecznie zapobiegła tyciu gryzoni, pomagając zarazem w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Komentująca rezultaty eksperymentu dr Yongjie Ma z Uniwersytetu Georgii przypomina, że CGA nie rozwiązuje wszystkich problemów, a dla zdrowia kluczowa jest aktywność fizyczna i odpowiednia dieta:

„CGA to silny przeciwutleniacz, który zmniejsza stan zapalny. Dużo dowodów wskazuje, że powikłania otyłości są spowodowane przez przewlekły stan zapalny, dlatego liczymy na to, że gdybyśmy mogli go kontrolować, potrafilibyśmy równoważyć negatywne skutki nadmiernego przyrostu wagi. (…) Nie sugerujemy, że ludzie powinni zacząć pić dużo kawy, by uchronić się przed konsekwencjami niezdrowego trybu życia. Sądzimy jednak, że będziemy w stanie stworzy użyteczny środek z CGA, który wspomoże osoby zagrożone powikłaniami otyłości (…).”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/kawa-kwas-chlorogenowy-otylosc-powiklania-stluszczenie-watroby-cukrzyca-typu-2-Yongjie-Ma,21412

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/kawa-kwas-chlorogenowy-otylosc-powiklania-stluszczenie-watroby-cukrzyca-typu-2-Yongjie-Ma,21412