Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Szkocja: pierwszy raz premierem została kobieta

Europa

W parlamencie w Edynburgu przywódczyni rządzącej partii nacjonalistycznej Nicola Sturgeon została pierwszą w historii tego kraju panią premier. Nigdy wcześniej żadna kobieta nie objęła tej funkcji w Szkocji. Teraz decyzję parlamentu musi potwierdzić jeszcze królowa Elżbieta II. Poprzednikiem 44-letniej Sturgeon był Aleks Salmond, który podał się do dymisji po wrześniowym referendum niepodległościowym.  Szkoci większością 55 procent opowiedzieli się za utrzymaniem politycznego status quo. Nowa premier była wtedy mocno rozczarowana wynikiem referendum. Gdy została wybrana na liderkę szkockich nacjonalistów, zapowiedziała, że jej partia wygra wybory w maju 2015 roku. Obecnie największą partią w parlamencie są laburzyści, a konserwatyści mają tylko jednego posła.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-sensacja-w-szkocji-kobieta-premierem,nId,1560921

Udostępnij

Samolot, który wtargnął w przestrzeń powietrzną Szwecji

Europa Francja rosja samolot szwecja USA

należał do Francji. W poniedziałek szwedzki dziennik”Expressen” poinformował, że rosyjski samolot wtargnął na kilka kilometrów w szwedzką przestrzeń powietrzną. Kiedy zaalarmowany szwedzki myśliwiec Grippen zbliżył się do obcego samolotu, ten odleciał. Tego samego dnia szwedzka armia sprostowała doniesienie, informując, że nie był to samolot rosyjski, ale francuski.
Poza suchym komunikatem o narodowej przynależności samolotu i konieczności zbadania sprawy wojsko nie podało jaki to był samolot, z jakiego kierunku przyleciał i w jakim odleciał. Francuskie myśliwce stacjonowały latem w krajach bałtyckich, ale teraz oficjalnie ich tam nie ma.
Podobny incydent zdarzył się w lipcu nad Gotlandią. Amerykański samolot szpiegowski RC-135 wtargnął w szwedzki obszar powietrzny i po kilkunastu minutach odleciał. Według oficjalnych wyjaśnień amerykańskich, samolot uciekał przed rosyjskim myśliwcem, a piloci byli pewni, że mają zgodę szwedzkiej kontroli naziemnej na przekroczenie granicy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/alarm-na-szwedzkim-niebie-to-nie-rosjanie,490181,s.html

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/alarm-na-szwedzkim-niebie-to-nie-rosjanie,490181,s.html