Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Drugi wykonawca wyrzucony z budowy autostrady A2

Gospodarka

między Warszawą a Strykowem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wypowiedziała wczoraj ze skutkiem natychmiastowym umowę konsorcjum Bogl & Krysl, które miało dokończyć budowę odcinka C autostrady A2. Bogl 
& Krysl w wyznaczonym terminie nie usunął usterek na liczącym 20 kilometrów fragmencie trasy pomiędzy Warszawą a Łodzią. Firma miała w ramach gwarancji poprawić nawierzchnię wiaduktu, naprawić ekrany akustyczne, oczyścić rowy i przepust dla zwierząt. Mimo dwóch wezwań do wykonania tych prac – GDDKiA zażądała przeprowadzenia ich 27 października i 31 października – konsorcjum Bogl & Krysl nie zrobiło nic.
Budowę odcinka autostrady ze Strykowa do Konotopy zaczęło chińskie konsorcjum Covec, ale w czerwcu 2011 r. Chińczycy przerwali  budowę, bo koszty okazały się wyższe od przewidywanych. W sierpniu tego samego roku GDDKiA podpisała umowę z  konsorcjum firm DSS oraz Bogl & Krysl. Niecaly rok później fi9rma DSS wycofała się z budowy.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/706254,1158335-Wykonawca-A2-wyrzucony-z-budowy.html

Udostępnij

Mleko do Chin, wieprzowina i jabłka do Chile

Gospodarka artykuły żywnościowe chile chiny drób eksport embargo jabłka mleko rosja

Rosyjskie embargo może paradoksalnie wzmocnić polskie rolnictwo pisze portal „Biztok.pl”, powolująć się na opinie ekspertów. Dla niektórych producentów żywności embargo jest poważnym problemem, przyznaje portal, ale w dłuższej perspektywie konieczność znalezienia nowych odbiorców i nowych rynków sprzyja rozwojowi.
Polskie produkty spożywcze eksportowane są już do ponad 100 krajów świata. Wartość tego eksportu w ciągu dziesięciu lat wzrosła czterokrotnie. W tym roku przekroczy 20 mld euro.
W 2013 roku Rosja była trzecim pod względem wielkości odbiorcą Polskich produktów rolno-spożywczych. W całym polskim eksporcie jej udział wynosił 6,5 proc.
Największy udział miała Rosja w eksporcie jabłek, wielu producentów nastawiło się na eksport do Rosji i dobierało odmiany jabłek szczególnie przez Rosjan lubiane. Oni mają dziś największe problemy, ale mogą już sprzedawać jabłka do Kanady, a niebawem kupować je zacznie Chile. Chile już kupuje polską wieprzowinę, rośnie też eksport do Chin wyrobów drobiowych i mleczarskich.
‒ Przede wszystkim Daleki Wschód – to są olbrzymie rynki z chińskim na czele, a także japońskim i indyjskim. Do tego kraje Afryki długo przez nas niedoceniane – w tej chwili to jest część świata, która bardzo szybko się rozwija. W związku z tym rośnie tam siła nabywcza społeczeństwa, a braki, szczególnie jeśli chodzi o żywność, są bardzo duże – wskazuje kierunki rozwoju polskiego eksportu, które pozwolą przezwyciężyć skutki rosyjskiego embarga prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/rosyjskie-embargo-moze-okazac-sie-ratunkiem-dla-polskiego-rolnictwa_a18809

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/rosyjskie-embargo-moze-okazac-sie-ratunkiem-dla-polskiego-rolnictwa_a18809