Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Mleko do Chin, wieprzowina i jabłka do Chile

Gospodarka

Rosyjskie embargo może paradoksalnie wzmocnić polskie rolnictwo pisze portal „Biztok.pl”, powolująć się na opinie ekspertów. Dla niektórych producentów żywności embargo jest poważnym problemem, przyznaje portal, ale w dłuższej perspektywie konieczność znalezienia nowych odbiorców i nowych rynków sprzyja rozwojowi.
Polskie produkty spożywcze eksportowane są już do ponad 100 krajów świata. Wartość tego eksportu w ciągu dziesięciu lat wzrosła czterokrotnie. W tym roku przekroczy 20 mld euro.
W 2013 roku Rosja była trzecim pod względem wielkości odbiorcą Polskich produktów rolno-spożywczych. W całym polskim eksporcie jej udział wynosił 6,5 proc.
Największy udział miała Rosja w eksporcie jabłek, wielu producentów nastawiło się na eksport do Rosji i dobierało odmiany jabłek szczególnie przez Rosjan lubiane. Oni mają dziś największe problemy, ale mogą już sprzedawać jabłka do Kanady, a niebawem kupować je zacznie Chile. Chile już kupuje polską wieprzowinę, rośnie też eksport do Chin wyrobów drobiowych i mleczarskich.
‒ Przede wszystkim Daleki Wschód – to są olbrzymie rynki z chińskim na czele, a także japońskim i indyjskim. Do tego kraje Afryki długo przez nas niedoceniane – w tej chwili to jest część świata, która bardzo szybko się rozwija. W związku z tym rośnie tam siła nabywcza społeczeństwa, a braki, szczególnie jeśli chodzi o żywność, są bardzo duże – wskazuje kierunki rozwoju polskiego eksportu, które pozwolą przezwyciężyć skutki rosyjskiego embarga prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/rosyjskie-embargo-moze-okazac-sie-ratunkiem-dla-polskiego-rolnictwa_a18809

Udostępnij

Przedsiębiorstwa w Polsce płacą mniej niż mogłyby

Gospodarka

Wydajność pracy od 2000 roku wzrosła w Polsce o 108 proc., pensje nominalnie natomiast o 80 proc. Jeśli uwzględnić zmianę struktury gospodarki, przede wszystkim rosnącą role usług, wzrost płac wynosi zaledwie połowę wzrostu wydajności. W rezultacie Polska znajduje się na samym końcu tabeli wysokości średniego wynagrodzenia i płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Więcej od Polaków zarabiają Czesi, Węgrzy, Estończycy czy Chorwaci.
Fakt, że Polacy są jedną z najtańszych sił roboczych w Europie wynika z bezrobocia; pracodawcy nie muszą podnosić płac, a pracownicy obawiają się żądać podwyżek. W rezultacie korzyści ze wzrostu wydajności pracy czerpią głównie przedsiębiorcy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/polacy-coraz-tansza-sila-robocza-firmy-nie-chca-dawac-podwyzek_a18807

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/polacy-coraz-tansza-sila-robocza-firmy-nie-chca-dawac-podwyzek_a18807