Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Kwasy omega-3 to potencjalne lekarstwo na schizofrenię

Nauka i Technologie

Rybi tłuszcz z kwasami omega-3 może powstrzymywać rozwój psychozy, pokazuje doświadczenie przeprowadzone na osobach obarczonych dużym ryzykiem zachorowania na chorobę psychiczną.

Przeprowadzony siedem lat temu eksperyment dotyczył 81 osób w wieku od 13 do 25 lat, należących do grupy wysokiego ryzyka psychozy. Połowie z nich przez 12 tygodni podawano placebo, a połowa otrzymywała tabletki z 1,2 g skoncentrowanego tłuszczu rybiego. W grupie z placebo po roku choroba rozwinęła się u 11 z 40 uczestników, natomiast w grupie przyjmującej rybi tłuszcz u 2 osób spośród 41.

Różnice widoczne są również w dłuższym okresie – po siedmiu latach z grupy przyjmującej placebo zachorowało 16 osób w porównaniu do 4 osób z grupy przyjmującej rybi olej. Naukowcy nie wiedzą, na czym polega mechanizm ochrony przed chorobami, ale zachęcające wyniki eksperymentu skłaniają do dalszych badań w tym kierunku, o czym mówi prof. Patrick McGorry z Uniwersytetu w Melbourne:

„Jeśli to prawda, że kwasy omega-3 zapobiegają początkowi schizofrenii i innych psychoz, a wyniki to potwierdzają, stanowiłyby one cenny zastępnik dla leków przeciwpsychotycznych w czasie wczesnej interwencji. (…) Kwasy omega-3 wydają się działać tylko na wczesnym etapie ostrzegawczym, zanim choroba się bardziej rozwinie.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/kwasy-omega-3-oleje-rybie-tluszcze-psychoza-schizofrenia-ryzyko-wczesny-etap-Patrick-McGorry,21404

Udostępnij

Jemy więcej czekolady, niż można wyprodukować

Nauka i Technologie Biotechnologia chiny Czekolada Kakao nauka przyroda Słodyce zdrowie

Rosnące spożycie czekolady sprawia, że od 2012 roku branża cukiernicza zużywa więcej kakao, niż dostarcza globalna produkcja tego surowca. Jest to wynikiem m.in. serii susz, które gnębiły afrykańskich rolników oraz plagi szkodliwego grzyba Moniliophthora roreri, a rosnące zapotrzebowanie na kakao jest napędzane przez apetyty Chińczyków, gdzie konsumpcja czekolady notuje imponujące wzloty.

Ratunkiem może okazać się biotechnologia – trwają obecnie prace nad nowym rodzajem kakaowca, dostarczającym 7 razy więcej kakao, niż naturalnie rosnące krzewy. Jego wadą ma być jednak uboższy smak, co trzeba będzie rekompensować za pomocą różnych dodatków smakowych.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/czekolada-kakao-produkcja,21400

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/czekolada-kakao-produkcja,21400