Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Podatek od wydobycia rud srebra i miedzi przed trybunałem

Finanse

Zgodność z konstytucją ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin rozpatrzy dziś Trybunał Konstytucyjny na wniosek grupy posłów. Zdaniem wnioskodawców ustawa jest niekonstytucyjna w całości, a dodatkowo w części wprowadzającej ją w życie. Vacatio legis trwające tylko 2 tygodnie uniemożliwiło przedsiębiorstwom dostosowanie się do nowego podatku, miały za mało czasu, żeby zmienić zawarte wcześniej umowy i dostosować do nowego obciążenia plany inwestycyjne. W rezultacie, twierdzą posłowie wnioskodawcy, podatek zagroził istnieniu firm wydobywczych.
Wysokość podatku od kopalin zależy od wartości srebra i miedzi na rynku światowym, kursu dolara amerykańskiego oraz wielkości wydobycia. Według wnioskodawców tak naliczany podatek może wynieść od 0,5 do 35 proc. wartości wydobycia.
Wysokość podatku od wydobycia kopalin wyniosła w 2012 r. 1 mld 596 mln zł, w 2013 r. – 1 mld 856 mln zł. Ustawa budżetowa na 2014 rok przewiduje, że w tym roku wpływy wyniosą 2 mld zł. Zdecydowaną jego większość zapłacił KGHM.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/biznes/trybunal-konstytucyjny-zajmie-sie-podatkiem-od-kopalin_a18806

Udostępnij

Najlepiej długi regulują Skandynawowie

Finanse długi Intrum Justiti Konsumencki raport płatności Ogólnopolski Dzień Bez Długów oszczędności spłacanie windykacja

najbardziej oporni w płaceniu są Grecy i Portugalczycy, nasi rodacy też nie mają powodów do dumy. O długach oraz ich spłacaniu pisze portal „Londynek.pl” przypominając, że na dziś przypada Ogólnopolski Dzień Bez Długów.
Średnie opóźnienie w regulowaniu długów wynosi w Polsce 18 dni. Najskrupulatniejsi są Szwedzi i Finowie, którzy średnio spóźniają się o 5 dni. Z jednej strony 80 proc. Polaków ma świadomość, że rachunki trzeba płacić na czas, a 75 proc. wie, jakich rachunków może się spodziewać co miesiąc. Z drugiej jednak 22 proc. ma trudności z płaceniem rachunków, a 19 proc. po zapłaceniu ich nie ma już pieniędzy na życie.
W 2013 roku 33 proc. rodaków twierdziło, że nie ma wystarczająco pieniędzy, aby wieść godne życie. W tym roku grupa ta zwiększyła się do 40 proc. W grupie wiekowej od 35 do 99 lat uważa tak 43 proc. Polaków.
„Konsumencki raport płatności”, który pokazuje zdolności i zwyczaje płatnicze Polaków na tle 20 krajów europejskich opracowała międzynarodowa firma zarządzająca należnościami finansowymi Intrum Justiti. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie maja i czerwca 2014 r. na reprezentatywnej próbie 21 187 osób w 21 krajach.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://londynek.net/wiadomosci/Dzien+Bez+Dlugow+Polacy+w+ogonie+Europy+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=25871

Promocja konta w PKO BP

Oferty konta bankowe PKO

Wydaj dyszkę! Zgarnij stówkę! PKO Bank Polski walczy o nowych użytkowników. Przygotował on dla wszystkich potencjalnych klientów bardzo atrakcyjną promocję. Zakładając „Konto za zero” i wydając za pomocą aplikacji mobilnej IKO zaledwie 10 złotych można otrzymać premię w wysokości 100 złotych. Posiadacz konta ma dostęp do kilku bardzo przydatnych produktów, takich jak saldo debetowe, lokata terminowa, rachunek oszczędnościowy, pożyczka, czy kredyt odnawialny.

Jak promocja PKO BP – zyskaj 100 złotych wygląda w praktyce?

Do 31 marca 2016 roku należy złożyć wniosek o prowadzenie Konta za Zero w banku PKO BP. Następnie w ciągu 30 dni od wysłania wniosku, trzeba podpisać umowę o Konto. Pozostaje nam jeszcze w ciągu 30 dni od uruchomienia konta, dokonać jednej lub kilku bezgotówkowych operacji (z wyłączeniem operacji dokonywanych online). Zrobimy to w jednym z punktów usługowo-handlowych. Warunkiem jest skorzystanie z mobilnej aplikacji IKO powiązanej z PKO Kontem za Zero i wydanie w ten sposób co najmniej 10 złotych. Premię otrzymamy do 25 czerwca 2016 roku.

Warunek niezbędny do otrzymania tego atrakcyjnego bonusu nie jest zbyt wygórowany. Dlatego wszyscy, którzy zastanawiają się nad założeniem konta i wyborem PKO Banku Polskiego, powinni wziąć pod uwagę tę interesującą zachętę.

Podsumowując, to atrakcyjna zachęta, bowiem warunek konieczny do otrzymania bonusu nie jest wygórowany. Dla klientów którzy szukają obecnie konta i zastanawiają się nad wyborem PKO, będzie to z pewnością dodatkowy argument „za”. Premia jest gwarantowana dla wszystkich klientów, którzy spełnią wymogi regulaminu. Warto jednak się pospieszyć, gdyż pula premii jest ograniczona. Za jednym zamachem można założyć korzystne konto osobiste i zgarnąć 100 złotych kieszonkowego.

Więcej aktualnych promocji w bankach możesz znaleźć w serwisie kontomania.pl

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://londynek.net/wiadomosci/Dzien+Bez+Dlugow+Polacy+w+ogonie+Europy+wiadomosci+news,/wiadomosci/article?jdnews_id=25871