Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Jemy więcej czekolady, niż można wyprodukować

Nauka i Technologie

Rosnące spożycie czekolady sprawia, że od 2012 roku branża cukiernicza zużywa więcej kakao, niż dostarcza globalna produkcja tego surowca. Jest to wynikiem m.in. serii susz, które gnębiły afrykańskich rolników oraz plagi szkodliwego grzyba Moniliophthora roreri, a rosnące zapotrzebowanie na kakao jest napędzane przez apetyty Chińczyków, gdzie konsumpcja czekolady notuje imponujące wzloty.

Ratunkiem może okazać się biotechnologia – trwają obecnie prace nad nowym rodzajem kakaowca, dostarczającym 7 razy więcej kakao, niż naturalnie rosnące krzewy. Jego wadą ma być jednak uboższy smak, co trzeba będzie rekompensować za pomocą różnych dodatków smakowych.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/czekolada-kakao-produkcja,21400

Udostępnij

Układ Słoneczny powstawał w silnym polu magnetycznym

Nauka i Technologie Badania Kosmosu Chondry Dysk protoplanetarny kosmos Magnetyzm MIT Pole magnetyczne słońce Układ planetarny Układ Słoneczny

Silne pole magnetyczne przyspieszyło formowanie się planet i sprawiło, że Słońce mogło powstać w ciągu zaledwie kilku milionów lat. Wnioski, przedstawione przez naukowców z MIT, Cambridge University i Arizona State University opierają się na badaniach meteorytu Samarkona, który w 1940 roku spadł w Indiach. Meteoryt uznawany jest za jedną z najczystszych pozostałości wczesnego Układu Słonecznego.

Zawarte w nim ziarniste struktury geologiczne – chondry – zostały zbadane pod kątem namagnesowania. Okazało się, że chondry powstały w polu magnetycznym nawet 100 tys. razy silniejszym, niż obecnie występującym w przestrzeni międzygwiezdnej. Stworzony na tej podstawie model ewolucji dysków protoplanetarnych zakłada, że silne pole magnetyczne ściągało gaz, stanowiący 99 proc. masy dysku, w stronę tworzącego się Słońca.

Skomentował to Roger Fu z MIT: „Błyskawiczny przebieg ewolucji dysków pyłu, trwający zaledwie kilka milionów lat, zawsze był dla nas zagadką, okazuje się, że pole magnetyczne w takim dysku jest na tyle silne, by w olbrzymim stopniu wpłynąć na ruch gazu.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-magnetyczny-poczatek-ukladu-slonecznego,nId,1552249

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-magnetyczny-poczatek-ukladu-slonecznego,nId,1552249