Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Ukraina: jesteśmy na krawędzi inwazji na dużą skalę

Europa

alarmuje ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Według niego w regionach ługańskim i donieckim stacjonuje około 7 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Rosyjscy separatyści wciąż atakują wojska rządowe, w ciągu ostatniej doby w utarczkach przez nich wywołanych zginęło sześciu ukraińskich żołnierzy a dziewięciu zostało rannych. W zasadzce urządzonej przez separatystów zabitych zostało też trzech funkcjonariuszy z oddziału Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a pięciu odniosło rany.
Pozycje ukraińskie ostrzeliwane są rakietami z wyrzutni Grad. Zdaniem ministra Awakowa zbliża się „inwazja na dużą skalę”. Ukraina nie jest przygotowana do wojny z Rosją, powiedział, ale nie odda swojego terytorium bez walki.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1290302,Kijow-Ukrainie-grozi-inwazja-Rosji-na-duza-skale-Tysiace-rosyjskich-zolnierzy-w-Donbasie

Udostępnij

Rumuni wybrali nowego prezydenta

Europa Klaus Iohannis mniejszość niemiecka rumunia Traian Basescu victor ponta wybory prezydenckie wyniki sondażowe

Faworytem drugiej tury wyborów był rumuński premier Victor Ponta. Ten przyznał się jednak do porażki po opublikowaniu najnowszych sondaży powyborczych. Według nich prezydentem Rumunii zostanie mer miasta Sybin, Klaus Iohannis. Zastąpi obecnego prezydenta Traiana Basescu. Pierwsze oficjalne wyniki zostaną podane jeszcze dzisiaj. Jeżeli potwierdzą one wyniki sondażowe, to będzie sytuacja bezprecedensowa w Rumunii. Najwyższe stanowisko w prawosławnym państwie obejmie etniczny Niemiec, protestant. Iohannis pochodzi z niemieckiej mniejszości, która jeszcze 30 lat temu liczyła ponad 220 tys. członków. Po zmianach politycznych znaczna część rumuńskich Niemców wyjechała i obecnie mniejszość liczy około 60 tys. osób.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rumuni-wybrali-niemca-na-prezydenta-zaczyna-sie-nowa-rumunia,489174.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/rumuni-wybrali-niemca-na-prezydenta-zaczyna-sie-nowa-rumunia,489174.html