Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

182 tys. zezwoleń na pracę w Polsce dostali Ukraińcy

Gospodarka

w pierwszej połowie tego roku, dwukrotnie więcej niż w roku 2013. W rezultacie do Polski przyjeżdża za pracą więcej cudzoziemców niż wyjeżdżą z kraju Polaków w jej poszukiwaniu, po raz pierwszy od wielu lat. O „polskiej ziemi obiecanej dla Ukraińców pisze dziennik „Rzeczpospolita”.
W ubiegłym roku o prawo do podjęcia sezonowej pracy wystąpiło 217 tys. ukraińskich obywateli. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy wnioski złożyło 137 tys. osób, które liczyły na sezonowe zatrudnienie w rolnictwie.
Dokument, o który występują Ukraińcy zezwala na półroczną pracę, ale dla wielu to początek drogi do znalezienia stałej pracy i osiedlenia się. O pozwolenie na stały pobyt prosiło od początku roku około 30 tys. Ukraińców.
Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego poziom życia na Ukrainie jest trzykrotnie niższy, niż w Polsce. Ukraińska Hrywna straciła połowę wartości od początku roku, praca w Polsce jest dla Ukraińców coraz atrakcyjniejsza. W tydzień mogą zarobić tyle, ile u siebie zarobiliby w ciągu miesiąca.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rp.pl/artykul/1157697.html?print=tak&p=0

Udostępnij

Zagraniczni inwestorzy rezygnują z gazu łupkowego

Gospodarka biurokracja ConocoPhillips ExxonMobil gaz łupkowy inwestorzy lotos PGNiG pkn orlen Total

Spośród 11 zagranicznych firm, które w Polsce szukały gazu łupkowego w ciągu ostatnich czterech lat zrezygnowało 7, pisze dzisiejszy brytyjski dziennik „Financial Times”. Firmy te straciły na poszukiwaniach gazu w Polsce 623 miliony euro.
Firmy skarżą się na biurokrację i niesprzyjający klimat inwestycyjny, twierdzi dziennik. Miejsce zagranicznych inwestorów szukających gazu na własny koszt, takich jak ExxonMobil, Total i ConocoPhillips, zajmują polskie państwowe koncerny PKN Orlen, Lotos i PGNiG, które liczą na rządowe dotacje.
Zdaniem brytyjskiego dziennika nie tylko uciążliwa biurokracja jest przyczyną ucieczki zagranicznych inwestorów, ale i zasoby znacznie mniejsze od oczekiwanych. W 2011 roku zapasów gazu łupkowego miało wystarczyć na 300 lat. Obecnie mowa jest o zapasach na lat 55. Ani jeden odwiert na razie nie potwierdził rentowności wydobycia, – pisze Financial Times.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.wprost.pl/ar/480207/Financial-Times-Polska-odpedza-inwestorow-lupkowych-biurokracja/

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.wprost.pl/ar/480207/Financial-Times-Polska-odpedza-inwestorow-lupkowych-biurokracja/