Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Samorządowi urzędnicy kosztowali podatników 50 mld zł

Finanse

w ciągu ubiegłej kadencji. Od 2011 roku do wczorajszych wyborów wynagrodzenia urzędników samorządowych rosły łącznie o ok. 300 mln zł rocznie. Najkosztowniejsi, bo najliczniejsi są urzędnicy gminni od 2011 do 2013 roku kosztowali od 7,6 do 8,1 mld zł rocznie. Pracownicy urzędów powiatowych co roku kosztowali około 2,4 mld zł, a wojewódzkich około 1,3 mld zł.
W 2011 roku gminna biurokracja kosztowała 11,33 mld zł, w 2013 roku – 11,91 mld zł. Jeśli ta tendencja się utrzymała w tym roku, przez ostatnie cztery lata samorząd kosztował nas ok. 47 mld zł. To mniej więcej o 10 mld zł więcej niż w poprzedniej kadencji.
Poza urzędnikami, na koszty utrzymania samorządów składają się płace wybieralnych członków władz: wójtów burmistrzów, prezydentów miast i radnych. Maksymalne wynagrodzenie wójta, burmistrza albo prezydenta nie może przekraczać 12 365,22 zł, a maksymalna dieta radnego nie może być wyższa od 2,6 tys zł. miesięcznie.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/835578,armia-urzednikow-kosztuje-zobacz-ile-wydajemy-na-utrzymanie-samorzadow.html

Udostępnij

Kraje OPEC stracą 150 mld dolarów w ciągu roku

Finanse Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej ceny ropy EIA opec ropa Ropa naftowa rosja wenezuela

jeśli ceny ropy nie wzrosną. Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA) zapowiedziała tymczasem, że dalej ropa będzie tanieć, bo dzięki technologii pozyskiwania ze skał łupkowych, w ciągu ostatnich pięciu lat Stany Zjednoczone zwiększyły jej wydobycie o ponad 60 proc. Pierwszy raz od 1986 roku produkcja ropy naftowej w USA przekroczyła 9 mln baryłek. Po opublikowani raportu w ubiegłym tygodniu ceny ropy spadły o kolejne 5 proc. W piątek baryłka ropy typu Brent na giełdzie w Nowym Jorku kosztowała 76,76 dolarów.
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro spadki cen nazwał „straszliwymi”. Wenezuela, której 97 proc. przychodów pochodzi z ropy musi ją sprzedawać po 110 dolarów za baryłkę, żeby zrównoważyć budżet. – Jesteśmy przygotowani na różne scenariusze, w tym na katastrofalne spadki cen ropy – przyznał Władimir Putin przed odjazdem na szczyt G20 do Brisbane. Rosja ma jednak około 400 mld dolarów rezerw walutowych, których część będzie musiała przeznaczyć na kompensowanie spadków.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/ceny-ropy-znow-spadaja-to-nowa-bron-w-arsenale-usa_a18767

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.biztok.pl/gospodarka/ceny-ropy-znow-spadaja-to-nowa-bron-w-arsenale-usa_a18767