Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Zagraniczni inwestorzy rezygnują z gazu łupkowego

Gospodarka

Spośród 11 zagranicznych firm, które w Polsce szukały gazu łupkowego w ciągu ostatnich czterech lat zrezygnowało 7, pisze dzisiejszy brytyjski dziennik „Financial Times”. Firmy te straciły na poszukiwaniach gazu w Polsce 623 miliony euro.
Firmy skarżą się na biurokrację i niesprzyjający klimat inwestycyjny, twierdzi dziennik. Miejsce zagranicznych inwestorów szukających gazu na własny koszt, takich jak ExxonMobil, Total i ConocoPhillips, zajmują polskie państwowe koncerny PKN Orlen, Lotos i PGNiG, które liczą na rządowe dotacje.
Zdaniem brytyjskiego dziennika nie tylko uciążliwa biurokracja jest przyczyną ucieczki zagranicznych inwestorów, ale i zasoby znacznie mniejsze od oczekiwanych. W 2011 roku zapasów gazu łupkowego miało wystarczyć na 300 lat. Obecnie mowa jest o zapasach na lat 55. Ani jeden odwiert na razie nie potwierdził rentowności wydobycia, – pisze Financial Times.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.wprost.pl/ar/480207/Financial-Times-Polska-odpedza-inwestorow-lupkowych-biurokracja/

Udostępnij

2 biliony dolarów zainwestują kraje grupy G20

Gospodarka Australia Brisbane g20 handel infrastruktura inwestycje komunikat końcowy mfw międzynarodowy fundusz walutowy oecd Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju produkt krajowy brutto szczyt g20

w ciągu pięciu lat dla pobudzenia światowej gospodarki, głosi komunikat opublikowany na zakończenie szczytu G20 w Brisbane. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na infrastrukturę, która ma ułatwiać lokalnym inwestorom na całym świecie otwieranie nowych przedsiębiorstw. Według końcowego komunikatu inwestycja powinna do 2018 roku podnieść światowy produkt krajowy brutto o 2,1 proc. W plan grupy G20 zaangażowane będą Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Uczestnicy zgodzili się, że konieczne jest wspieranie handlu, który jest warunkiem gospodarczego wzrostu. – Handel jest kluczowym stymulantem wzrostu i dlatego koncentrujemy się na lokalnych reformach, które ułatwią wymianę towarów, a także na umocnieniu światowego systemu handlu powiedział na zakończenie obrad premier Australii Tony Abbott.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/G20-2-biliony-na-pobudzenie-gospodarki-3237681.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.bankier.pl/wiadomosc/G20-2-biliony-na-pobudzenie-gospodarki-3237681.html