Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Układ Słoneczny powstawał w silnym polu magnetycznym

Nauka i Technologie

Silne pole magnetyczne przyspieszyło formowanie się planet i sprawiło, że Słońce mogło powstać w ciągu zaledwie kilku milionów lat. Wnioski, przedstawione przez naukowców z MIT, Cambridge University i Arizona State University opierają się na badaniach meteorytu Samarkona, który w 1940 roku spadł w Indiach. Meteoryt uznawany jest za jedną z najczystszych pozostałości wczesnego Układu Słonecznego.

Zawarte w nim ziarniste struktury geologiczne – chondry – zostały zbadane pod kątem namagnesowania. Okazało się, że chondry powstały w polu magnetycznym nawet 100 tys. razy silniejszym, niż obecnie występującym w przestrzeni międzygwiezdnej. Stworzony na tej podstawie model ewolucji dysków protoplanetarnych zakłada, że silne pole magnetyczne ściągało gaz, stanowiący 99 proc. masy dysku, w stronę tworzącego się Słońca.

Skomentował to Roger Fu z MIT: „Błyskawiczny przebieg ewolucji dysków pyłu, trwający zaledwie kilka milionów lat, zawsze był dla nas zagadką, okazuje się, że pole magnetyczne w takim dysku jest na tyle silne, by w olbrzymim stopniu wpłynąć na ruch gazu.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.rmf24.pl/nauka/news-magnetyczny-poczatek-ukladu-slonecznego,nId,1552249

Udostępnij

Alkohol chroni serce, ale tylko u 15 proc. ludzi

Nauka i Technologie alkohol CETP CETP TaqIB Choroba niedokrwienna serca Choroba wieńcowa Genotyp medycyna Serce TaqIB Układ krwionośny zdrowie

Tylko 15 proc. populacji ma specyficzną wersję (polimorfizm) genu CETP, nazywaną TaqIB, dzięki czemu może odnosić korzyści z umiarkowanego spożywania alkoholu. Badacze z uniwersytetu w Göteborgu postanowili zweryfikować popularny pogląd o dobroczynnym wpływie alkoholu na serce. Przebadali grupę 618 Szwedów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca oraz liczącą 3 tys. osób grupę kontrolną.

Uzyskane wyniki wskazują, że z dobroczynnego wpływu alkoholu mogą korzystać tylko nieliczni. Co więcej, mechanizm ochrony przed chorobą wieńcową pozostaje nadal nieznany. Badacze stwierdzili jednak, że ani samo umiarkowane spożycie alkoholu, ani posiadanie genu polimorfizmu CETP TaqIB nie ma wpływu na ryzyko choroby wieńcowej. Pozytywny efekt daje dopiero połączenie tych dwóch czynników.

Autor badania, prof. Dag Thelle stwierdził: „(…) tylko 15 procent ludzkości ma taki genotyp i tylko u nich umiarkowane picie może dobrze wpływać na serce. Często spotykane teorie o zbawiennym wpływie alkoholu na nasze serce są więc zdecydowanie przesadzone.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/wplyw-alkoholu-na-serce-chroni-tylko-u-15,187,0,1659323.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/wplyw-alkoholu-na-serce-chroni-tylko-u-15,187,0,1659323.html