Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Alkohol chroni serce, ale tylko u 15 proc. ludzi

Nauka i Technologie

Tylko 15 proc. populacji ma specyficzną wersję (polimorfizm) genu CETP, nazywaną TaqIB, dzięki czemu może odnosić korzyści z umiarkowanego spożywania alkoholu. Badacze z uniwersytetu w Göteborgu postanowili zweryfikować popularny pogląd o dobroczynnym wpływie alkoholu na serce. Przebadali grupę 618 Szwedów cierpiących na chorobę niedokrwienną serca oraz liczącą 3 tys. osób grupę kontrolną.

Uzyskane wyniki wskazują, że z dobroczynnego wpływu alkoholu mogą korzystać tylko nieliczni. Co więcej, mechanizm ochrony przed chorobą wieńcową pozostaje nadal nieznany. Badacze stwierdzili jednak, że ani samo umiarkowane spożycie alkoholu, ani posiadanie genu polimorfizmu CETP TaqIB nie ma wpływu na ryzyko choroby wieńcowej. Pozytywny efekt daje dopiero połączenie tych dwóch czynników.

Autor badania, prof. Dag Thelle stwierdził: „(…) tylko 15 procent ludzkości ma taki genotyp i tylko u nich umiarkowane picie może dobrze wpływać na serce. Często spotykane teorie o zbawiennym wpływie alkoholu na nasze serce są więc zdecydowanie przesadzone.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/medycyna/artykul/wplyw-alkoholu-na-serce-chroni-tylko-u-15,187,0,1659323.html

Udostępnij

Archeolodzy odkryli w Polsce kurhan liczący 3 tys. lat

Nauka i Technologie archeologia Epoka brązu Gospodarka wypaleniskowa historia Kultura trzciniecka Kurhan Opatówka Pochówki Radoszki Wykopaliska

Studenci, prowadzący w rejonie wsi Radoszki (woj. świętokrzyskie) archeologiczne badania powierzchniowe odkryli w dolinie rzeki Opatówki kurhan, liczący 3 tys. lat. Pozostałość po dawnych mieszkańcach Ziemi Sandomierskiej była dobrze znana lokalnym mieszkańcom i była nazywana kopcem, ale uznawano ją za naturalny obiekt.

Kurhan w Radoszkach jest prawdopodobnie nasypem grobowym, wzniesionym w drugim tysiącleciu przed naszą erą w epoce brązu przez przedstawicieli kultury trzcinieckiej. W dolinie Opatówki znajduje się więcej podobnych nasypów. Zdaniem archeologów dokumentują one wędrówkę osadników wzdłuż rzeki.

Ich znaczenie wyjaśnia dr Marek Florek z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej: „Gdybyśmy przeanalizowali tereny wzdłuż Opatówki, podobnych kopców znajdziemy więcej. Usytuowane są w taki sposób, by z każdego były widoczne kolejne. To nam może sugerować, że ich usytuowanie jest celowe. Oprócz funkcji nasypów grobowych mogły pełnić funkcje organizacji przestrzeni, czegoś w rodzaju punktów orientacyjnymi w terenie.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16975232,Swietokrzyskie__Archeolodzy_odkryli_prehistoryczny.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16975232,Swietokrzyskie__Archeolodzy_odkryli_prehistoryczny.html