Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Prezydent Ukrainy „odłączył” Donbas

Europa

Po wyborach zorganizowanych przez dwie samozwańcze republiki ludowe, które Kijów uznał za nielegalne, rząd Ukrainy zaostrzył politykę wobec separatystów. Prezydent Petro Poroszenko podpisał dekret, który anuluje ustawę o wyjątkowym statusie regionów na wschodzie kraju. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony przedstawiła również propozycję o podjęciu działań w celu przerwania działalności urzędów i przedsiębiorstw w Donbasie. Prezydent przychylił się do tej propozycji i zgodnie z drugim podpisanym przez niego dekretem personel urzędów i przedsiębiorstw w tym rejonie ma być ewakuowany, a ich dokumentacja i majątek wywiezione. Władze ukraińskie planują również przerwać obsługę rachunków bankowych wszystkich podmiotów gospodarczych oraz mieszkańców w strefie operacji antyterrorystycznej. Wcześniej rząd Ukrainy wstrzymał wypłaty pensji, emerytur i zasiłków mieszkańcom samozwańczych republik.

Donbas to nazwa okręgu przemysłowego leżącego na wschodniej Ukrainie i w zachodniej Rosji. W Donbasie znajdują się duże pokłady węgla. Największym miastem regionu jest Donieck mający prawie milion mieszkańców. Czytaj więcej o: donbas».

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16973116,Poroszenko__odlacza__Donbas__Ewakuacja_urzedow__koniec.html

Udostępnij

Antyrosyjskie demonstracje w Gruzji

Europa abchazja demonstracja gruzja integracja europejska manifestacja Micheil Saakaszwili Osetia Południowa rosja Tbilisi

Manifestowało około 30 tysięcy ludzi sprzeciwiających się polityce Rosji wobec separatystycznych republik na terenie Gruzji – Abchazji i Osetii Południowej. „Nie dla okupacji”, „Powstrzymać Rosję” – takie plakaty były widoczne na centralnej ulicy Tbilisi. Demonstracje prowadzili politycy i aktywiści opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego UNM. Zarzucali gruzińskiemu rządowi, że zbyt słabo broni interesów narodowych. Ten protest partia zapowiedziała już w październiku, gdy Rosja zaproponowała Abchazji zawarcie wspólnego traktatu. W stolicy Gruzji politycy postrzegają go jako krok w kierunku całkowitej aneksji tego regionu. Podczas demonstracji transmitowano na telebimie przemówienie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego. Oskarżył on rządzącą obecnie partię o zbyt duże posłuszeństwo wobec Rosji. Obecny premier Irakli Garibaszwili zapewnił jednak, że celem Gruzji jest tylko i wyłącznie integracja europejska.

 

Donbas to nazwa okręgu przemysłowego leżącego na wschodniej Ukrainie i w zachodniej Rosji. W Donbasie znajdują się duże pokłady węgla. Największym miastem regionu jest Donieck mający prawie milion mieszkańców. Czytaj więcej o: donbas».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1289076,Gruzja-protest-przeciwko-polityce-Rosji-Nie-dla-okupacji

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1289076,Gruzja-protest-przeciwko-polityce-Rosji-Nie-dla-okupacji