Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Archeolodzy odkryli w Polsce kurhan liczący 3 tys. lat

Nauka i Technologie

Studenci, prowadzący w rejonie wsi Radoszki (woj. świętokrzyskie) archeologiczne badania powierzchniowe odkryli w dolinie rzeki Opatówki kurhan, liczący 3 tys. lat. Pozostałość po dawnych mieszkańcach Ziemi Sandomierskiej była dobrze znana lokalnym mieszkańcom i była nazywana kopcem, ale uznawano ją za naturalny obiekt.

Kurhan w Radoszkach jest prawdopodobnie nasypem grobowym, wzniesionym w drugim tysiącleciu przed naszą erą w epoce brązu przez przedstawicieli kultury trzcinieckiej. W dolinie Opatówki znajduje się więcej podobnych nasypów. Zdaniem archeologów dokumentują one wędrówkę osadników wzdłuż rzeki.

Ich znaczenie wyjaśnia dr Marek Florek z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej: „Gdybyśmy przeanalizowali tereny wzdłuż Opatówki, podobnych kopców znajdziemy więcej. Usytuowane są w taki sposób, by z każdego były widoczne kolejne. To nam może sugerować, że ich usytuowanie jest celowe. Oprócz funkcji nasypów grobowych mogły pełnić funkcje organizacji przestrzeni, czegoś w rodzaju punktów orientacyjnymi w terenie.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wyborcza.pl/1,91446,16975232,Swietokrzyskie__Archeolodzy_odkryli_prehistoryczny.html

Udostępnij

Polska doktorantka pracuje nad biopaliwem z odpadków

Nauka i Technologie benzyna biopaliwa Butanol Etanol motoryzacja Odpadki organiczne paliwa Przemysł petrochemiczny Silnik benzynowy

Justyna Lesiak, polska doktorantka z Politechniki Monachijskiej, usprawniła proces produkcji butanolu przez bakterie Clostridium. O ile sama produkcja biopaliw nie jest niczym nowym, to powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest etanol – mniej efektywny energetycznie, a przy tym droższy w produkcji.

Badania Justyny Lesiak pozwoliły na udoskonalenie metod produkcji butanolu, który dostarcza podobną ilość energii jak benzyna, a do tego ma podobne do niej właściwości. Dzięki temu – w przeciwieństwie do droższego etanolu – może być w dużych ilościach mieszany z benzyną a nawet stosowany zamiennie z nią w zwykłych benzynowych silnikach samochodowych.

Opracowana przez Polskę technologia pozwala na łatwe produkowanie butanolu z odpadków organicznych, z czego może skorzystać m.in. branża alkoholowa. O zaletach tego rozwiązania mówi Justyna Lesiak: „Butanol rozważany jest jako najlepsza dotychczas znana bioalternatywa dla benzyny (…)Odpady po produkcji alkoholi trzeba zutylizować. To jest koszt. Jeśli zakłady mogą uniknąć tego kosztu, to już jest świetnie. A tu przy okazji z odpadów można by było produkować biopaliwo.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bakterie-moga-zasiac-ferment-na-rynku,118,0,1658742.html

Banki walczą o klientów. Konto kosztuje mniej niż 0zł.

Oferty Alior Bank bank Bank BPH Bank Gospodarki Żywnościowej Bank Pekao bank zachodni wbk bankomat Citi Bank Handlowy konto osobiste oddział banku ranking

Banki przetrwały kryzys i walczą o nowych klientów. W ciągu roku konto zmienia 5% Polaków, to największy odsetek wśród 27 badanych krajów, podaje firma Bain & Company. Dla 65% z nas najważniejszym kryterium wyboru jest wysokość opłat za prowadzenie konta, ponad 40% badanych przy wyborze kieruje się dodatkowo dostępnością bankomatów i oddziałów banku, na decyzję mają też wpływ opinie znajomych i premie za założenie konta, dane pochodzą z raportu Millward Brown zamówionego przez Getin Bank.

Banki, do których w pierwszej połowie 2014 przeszło najwięcej klientów to kolejno:

1. Alior Bank (343.000 nowych kont)  oferujący „Konto osobiste PLN” i „Konto rozsądne” ze zwrotem 3% płatności kartą w sklepach spożywczych i supermarketach.

2. Getin Bank (177.000 nowych kont) oferujący „Konto Aktywna Karta PLN”

3. mBank (164.000 kont) z „Kontem osobistym z bonusem” oferującym bonus 100zł za założenie konta i brak opłat za konto i za kartę.

4. BZWBK (158.000 kont)

5. ING (154.000 kont) oferujący „Konto z Lwem Direct PLN” z bezpłatnym prowadzeniem konta i korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce.

6. Pekao SA (132.000 kont)

7. PKO BP (103.000 kont)

8. Raiffeisen Bank (49.000 kont)

9. Bank Millenium (43.000 kont) oferujący „Konto 360°” z bezpłatnym prowadzeniem konta, korzystaniem ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą, bezpłatnymi przelewami i kartą płatniczą.

10. BGŻ (30.000 kont)

Największym przegranym jest Credit Agricole, liczba kont w tym banku zmalała o 108.000, kolejne od końca są Eurobank (spadek o 64.000 kont), Citi Handlowy (spadek o 60.000 kont) i Bank Pocztowy (53.000 kont na minusie).

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bakterie-moga-zasiac-ferment-na-rynku,118,0,1658742.html