Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Chiński koncern Covec zapłaci za przerwanie budowy A2

Gospodarka

informuje Polskie Radio. Delegacja firmy prowadzi w Warszawie rozmowy na temat spłacenia zobowiązań Chińczyków. Chińska firma wybrana została w przetargu, bo zaoferowała najniższą cenę. Było to pierwsze zlecenie chińskiego przedsiębiorstwa w Europie i pierwsza tak wielka europejska budowa, którą organizować miało chińskie przedsiębiorstwo. Okazało się jednak, że koncern nie jest w stanie za tę cenę zbudować autostrady, w rezultacie wycofał się z budowy dwóch odcinków autostrady A2 między Strykowem a Konotopą zostawiając w Polsce niespłacone długi wobec podwykonawców.
Dotąd kilka razy Covec próbował sprawę zakończyć, ale jego propozycje rozwiązań konfliktu nie zostały przyjęte. Tym razem negocjacje mają zakończyć się ugodą, bo według nieoficjalnych informacji chińska firma planuje ponowienie próby wejścia na europejskie rynek.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://forsal.pl/artykuly/835535,chinczycy-ratuja-twarz-czy-covec-zaplaci-odszkodowanie-za-a2.html

Udostępnij

Zamiast 13 składów Penodlino jeździć będzie 9

Gospodarka pendolino pkp intercity sąd arbitrażowy

bo producent nie dostarczył pociągów w terminie. Z Warszawy do Gdyni w grudniu jeździć będzie o pięć Pendolino mniej, niż przewiduje rozkład jazdy; z Warszawy do Krakowa jeździć będą dwa składy mniej, a z Warszawy do Katowic – trzy składy. Liczba pociągów na szlaku z Warszawy do Wrocławia nie ulegnie zmianie. Tam, gdzie zabraknie Pendolino, pojadą składy Express InterCity. W styczniu kolejne pociągi mają być oddawane do eksploatacji.
Sprzedaż biletów na Pendolino w kasach na dworcach rozpocznie się nadchodzącej nocy o godzinie 1, w Internecie i w biletomatach o godzinie 5 rano, Bilety będą kosztować od 49 do 150 zł, zależnie od wyprzedzenia w ich kupowaniu, im wcześniej, tym taniej. Na trasie Trójmiasto – Kraków/Katowice kosztować będą od 49 do 189 zł.
PKP Intercity kupiło pociągi Pendolino od spółki Alstom w maju 2011 r. Producent nie dostarczył jednak w terminie pociągów z homologacją. Kwestię odszkodowań ma rozstrzygnąć Sąd Arbitrażowy.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17657140/mniej-pendolino-na-polskich-torach-opoznione-dostawy-producenta

Polacy trzymają pieniądze w domu. Lokaty oferują 5% w skali roku.

Oferty Bank BPH deflacja getin bank idea bank inflacja lokata happy lokata komfort oszczędzania lokata na start lokaty lokaty 2015 oszczędzanie pieniędzy

Średnia wartość oszczędności Polaka to 14.000 zł, ponad połowę wszystkich oszczędności Polaków ma grupa 10% najbogatszych a ponad 60% ludzi nie ma żadnych oszczędności, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Banku Millenium.

Mniej niż 10% Polaków trzymających oszczędności w bankach korzysta z lokat, większość oszczędności jest przechowywana na niżej oprocentowanych kontach oszczędnościowych lub na kontach bez żadnego oprocentowania a 35% z nas trzyma oszczędności w domu w gotówce. Tymczasem na rynku jest sporo lokat dających 5% w skali roku co przy zerowej inflacji oznacza realne oprocentowanie na poziomie 5%. Przedstawiamy kilka takich ofert:

Idea Bank – Lokata Happy

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • minimalny czas: 3 miesiące
 • minimalna kwota: 1000 zł
 • nie trzeba mieć konta osobistego w Idea Bank
 • dostępna przez Internet

Bank BPH – Lokata Komfort Oszczędzania

 • oprocentowanie: 5,00% w skali roku
 • czas trwania: 6 miesięcy
 • oferta dostępna z jednorazową inwestycją w ubezpieczeniowy fundusz kapitałowy
 • dodatkowo 3% na Koncie Oszczędnościowym dla środków do 50 000 zł

Getin Bank – Lokata na Start

 • oprocentowanie: 4,50% w skali roku
 • minimalny czas: 2 miesiące
 • minimalna kwota: 500 zł
 • zrywając lokatę przed czasem nie tracimy odsetek
 • dostępna przez Internet

Deflacja to przeciwieństwo inflacji, czyli spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce: za daną kwotę możemy kupić więcej produktów i usług. Deflacja przekłada się na wzrost siły nabywczej pieniądza, odsuwania w czasie zakupów oraz zmniejszenia opłacalności produkcji. Obecnie deflacja wiąże się przeważnie ze stagnacją gospodarczą, a ekonomiści za optymalną uważają niewielką inflację. Czytaj więcej o: deflacja».

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvp.info/17657140/mniej-pendolino-na-polskich-torach-opoznione-dostawy-producenta