Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Polska doktorantka pracuje nad biopaliwem z odpadków

Nauka i Technologie

Justyna Lesiak, polska doktorantka z Politechniki Monachijskiej, usprawniła proces produkcji butanolu przez bakterie Clostridium. O ile sama produkcja biopaliw nie jest niczym nowym, to powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest etanol – mniej efektywny energetycznie, a przy tym droższy w produkcji.

Badania Justyny Lesiak pozwoliły na udoskonalenie metod produkcji butanolu, który dostarcza podobną ilość energii jak benzyna, a do tego ma podobne do niej właściwości. Dzięki temu – w przeciwieństwie do droższego etanolu – może być w dużych ilościach mieszany z benzyną a nawet stosowany zamiennie z nią w zwykłych benzynowych silnikach samochodowych.

Opracowana przez Polskę technologia pozwala na łatwe produkowanie butanolu z odpadków organicznych, z czego może skorzystać m.in. branża alkoholowa. O zaletach tego rozwiązania mówi Justyna Lesiak: „Butanol rozważany jest jako najlepsza dotychczas znana bioalternatywa dla benzyny (…)Odpady po produkcji alkoholi trzeba zutylizować. To jest koszt. Jeśli zakłady mogą uniknąć tego kosztu, to już jest świetnie. A tu przy okazji z odpadów można by było produkować biopaliwo.”

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/bakterie-moga-zasiac-ferment-na-rynku,118,0,1658742.html

Udostępnij

Orzechy włoskie pomagają zwalczać raka prostaty

Nauka i Technologie Kwasy tłuszczowe Leczenie raka medycyna Nowotwór Nowotwór prostaty Olej z orzechów Omega-3 Orzechy Orzechy włoskie prostata rak Rak prostaty zdrowie

Dieta bogata w orzechy włoskie lub olej z nich spowolniła u laboratoryjnych myszy wzrost raka prostaty, czemu towarzyszył spadek poziomu cholesterolu i wzrost insulinowrażliwości – stwierdzili badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Pozytywny wpływ orzechów został dostrzeżony już wcześniej, jednak brakowało doprecyzowania, jaka zawarta w orzechach substancja odpowiada za ich dobroczynny wpływ.

18-tygodniowe obserwacje gryzoni pozwoliły na postawienie wniosku, że kluczowe może być połączenie zawartych w orzechach kwasów omega-3 z jakimś innym składnikiem. Badania wykluczyły m.in. cynk, magnez i selen oraz błonnik. Jednocześnie udało się ustalić, że dieta bogata w orzechy nie tylko powstrzymuje wzrost guza, ale w ogóle zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Komentujący uzyskane wyniki Paul Davis z Uniwersytetu Kalifornijskiego stwierdził: „Latami rząd USA prowadził krucjatę przeciw tłuszczom. Myślę, że [niekiedy] ze szkodą dla nas. Idealnym tego przykładem są orzechy włoskie. (…) Wykazaliśmy, że to nie omega-3, w grę może jednak wchodzić połączenie omega-3 z innym składnikiem oleju z orzechów włoskich. Staje się coraz bardziej oczywiste, że w żywieniu nigdy nie chodzi o jedną rzecz; to zawsze kwestia połączenia.”

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/orzechy-wloskie-rak-prostaty-guz-wzrost-insulinopodobny-czynnik-wzrostu-1-IGF-1-cholesterol-insulinowrazliwosc-Paul-Davis,21390

Samochód skończył żywot? Co zrobić?

Oferty akcesoria samochodowe auto samochód

Tak to już bywa, że pewnego dnia po latach wiernej służby Twój ukochany samochód omawia posłuszeństwa.

Wizyta u mechanika zdradza wszystko- za koszta naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić, a to przecież nie jedyny wydatek w tym miesiącu. Żadne narzędzia samochodowe już nie pomogą, choć tutaj można porównać oferty. W jeszcze gorszej opcji samochód do niczego już się nie nadaje i jedyne co z niego wyciągniesz to zysk ze złomowania. A trzeba przecież jakoś dojechać do pracy i odwieść dzieciaki do szkoły. Czujesz nóż na gardle, a decyzja musi być podjęta jak najszybciej. Skąd więc wziąć pieniądze?

Rozwiązaniem może być pożyczka na samochód. Może i Ty skorzystasz z takiego wyjścia? Przejrzyj oferty banków i wybierz i ta najkorzystniejszą dla siebie pożyczkę. Na samochód warto wydać pieniądze, ponieważ oszczędzanie na częściach i wykonaniu może obrócić się przeciwko nam. Pożyczka na samochód w zaufanym banku nie musi wiązać się z ryzykiem a regularne spłaty to podstawa dobrej relacji z bankiem.

Pracownicy banku to doświadczeni życiowo ludzie i doskonale wiedzą, że w naszym życiu zdarzają się takie nieoczekiwane wypadki. Bez wydawania sądów udzielą Ci pożyczki na samochód i będą trzymać kciuki za pozytywne rozwiązanie Twojego problemu.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://kopalniawiedzy.pl/orzechy-wloskie-rak-prostaty-guz-wzrost-insulinopodobny-czynnik-wzrostu-1-IGF-1-cholesterol-insulinowrazliwosc-Paul-Davis,21390