Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Zagrożenie tsunami po trzęsieniu ziemi w Indonezji

Świat

W rejonie wysp Moluków w Indonezji sejsmografy zanotowały wstrząsy o sile 7,3 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się około 47 kilometrów pod ziemią i ponad 130 kilometrów na północny zachód od miasta Ternate. Istnieje niebezpieczeństwo powstania lokalnych fal tsunami. Ostrzeżenie wydała Amerykańska Służba Geofizyczna. Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Hawajach uściśliło natomiast, że alert dotyczy rejonu w promieniu około 300 km od epicentrum. Niebezpieczne fale mogą dotrzeć do Indonezji, Filipin, Palau, Papui Nowej Gwinei, Wysp Salomona i Wysp Marshalla.

Indonezja znajduje się w tzw. „Ognistym kręgu” wyznaczającym przebieg granic płyt tektonicznych. Jest więc szczególnie narażona na trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów. W 2004 roku w wyniku trzęsienia ziemi zginęło w tamtym rejonie ponad 230 tys. osób w kilkunastu krajach.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,16972325,Silne_trzesienia_ziemi__m_in__w_Indonezji_i_Peru_.html

Udostępnij

Będzie reforma sił nuklearnych USA

Świat bomba atomowa broń jądrowa Chuck Hagel inwestycje Pentagon raport reforma sekretarz obrony siły nuklearne USA

Siły nuklearne Stanów Zjednoczonych mają poważne problemy ograniczające ich zdolność do działań. „W tych wojskach potrzebne są głębokie zmiany, bo dzisiaj dotykają je niskie morale i złe zarządzanie” – taką opinię wydał sekretarz obrony USA Chuck Hagel na podstawie raportu dotyczącego oddziałów zajmujących się bronią atomową. W związku z tym Hagel ogłosił reformę sił nuklearnych. Inwestycje na ten cel wzrosną o kilka miliardów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.

Raport zawiera ponad 100 rekomendacji w sprawie zmian w siłach nuklearnych. Ogólnie wszystkie problemy specjaliści nazwali „systemowymi”, bo dotyczą głównie starzejącego się sprzętu, niedoskonałości w dowództwie, złe zachowanie, a nawet demoralizację wśród personelu zajmującego się arsenałem broni jądrowej. Szef Pentagonu zapewnił jednak, że nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać i zapowiedział zwiększenie wydatków na siły nuklearne o 10 procent.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/pentagon-wiecej-pieniedzy-na-bron-nuklearna-by-poprawic-sile-odstraszania,488609,s.html

Dealerzy samochodowi oferują bezpłatne jazdy próbne

Oferty Alfa Romeo fiat Ford jazda próbna Lancia rynek samochodowy samochód Skoda Suzuki

Ponad 270.000 nowych samochodów zarejestrowano w Polsce od stycznia do października 2014, oznacza to wzrost o prawie 15% liczone rok do roku. Sprzedawcom samochodów zależy na zainteresowaniu klientów i budowaniu wizerunku marki. Osoby, które skorzystały z jazdy próbnej, nawet jeśli same nie kupią samochodu, opowiadają o nim znajomym.

 

Bezpłatne jazdy próbne na terenie całej Polski oferują między innymi:

 

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/pentagon-wiecej-pieniedzy-na-bron-nuklearna-by-poprawic-sile-odstraszania,488609,s.html