Zipnews

Wybieramy i streszczamy najważniejsze wiadomości

rosja ukraina USA separatyści Unia Europejska państwo islamskie UE Niemcy dżihadyści putin prezydent polska

Będzie reforma sił nuklearnych USA

Świat

Siły nuklearne Stanów Zjednoczonych mają poważne problemy ograniczające ich zdolność do działań. „W tych wojskach potrzebne są głębokie zmiany, bo dzisiaj dotykają je niskie morale i złe zarządzanie” – taką opinię wydał sekretarz obrony USA Chuck Hagel na podstawie raportu dotyczącego oddziałów zajmujących się bronią atomową. W związku z tym Hagel ogłosił reformę sił nuklearnych. Inwestycje na ten cel wzrosną o kilka miliardów dolarów w ciągu najbliższych 5 lat.

Raport zawiera ponad 100 rekomendacji w sprawie zmian w siłach nuklearnych. Ogólnie wszystkie problemy specjaliści nazwali „systemowymi”, bo dotyczą głównie starzejącego się sprzętu, niedoskonałości w dowództwie, złe zachowanie, a nawet demoralizację wśród personelu zajmującego się arsenałem broni jądrowej. Szef Pentagonu zapewnił jednak, że nie ma takiego problemu, którego nie da się rozwiązać i zapowiedział zwiększenie wydatków na siły nuklearne o 10 procent.

poprzedni następny nastepny post

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/pentagon-wiecej-pieniedzy-na-bron-nuklearna-by-poprawic-sile-odstraszania,488609,s.html

Udostępnij

NATO zwiększa aktywność w odpowiedzi na aktywność Rosji

Świat Jens Stoltenberg nato rosja sekretarz generalny NATO

powiedział w dwóch wywiadach sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
– Rosja potroiła swoje akcje militarne w porównaniu z zeszłym rokiem. A my pięciokrotnie zwiększyliśmy nasze operacje i akcje kontrolne – powiedział w wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera”. Poinformował też, że pakt uruchomił do dyspozycji Kijowa pięć kanałów finansowania i zwiększył aktywność militarną w regionie.
– Obserwowaliśmy w minionych dniach, że Rosja znów dostarcza na Ukrainę broń, sprzęt wojskowy, artylerię, czołgi i rakiety – uzasadniał posunięcia NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla tabloidu „Bild” – Prezydent Putin w oczywisty sposób złamał postanowienia o rozejmie i ponownie naruszył integralność Ukrainy.
Szef NATO mówił też o lotach rosyjskich samolotów wojskowych. Według niego co najmniej sto razy samoloty państw członkowskich stwierdziły obecność rosyjskich bombowców lecących w kierunku Gibraltaru czy Portugalii. Podczas tych lotów rosyjscy piloci często nie odpowiadali na komunikaty od innych samolotów i wież kontrolnych, a także wyłączali transpondery, a to stwarzało zagrożenie.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/putins-bomber-stoltenberg-ostry-jak-nigdy,488354,s.html

10 mln osób podróżuje z BlaBlaCar

Oferty BlaBlaCar emisja CO2 oszczędzanie podróż samochód tanie przejazdy

Serwis społecznościowy BlaBlaCar kontaktuje kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę.

Dzięki BlaBlaCar kierowcy mogą oszczędzić na paliwie, a pasażerowie tanio i wygodnie dojechać na miejsce – najczęściej kierowca dowozi pod dom, a nie na dworzec.

Strona działa w 13 krajach europejskich, korzysta z niej 10 mln użytkowników. Właściciele szacują, że dzięki
ponad 3,2 miliarda wspólnie przejechanych kilometrów użytkownicy oszczędzili w tym roku łącznie ponad 260 milionów euro i zmniejszyli emisję dwutlenku węgla o 500 000 ton.

Udostępnij Komentarze

Najlepiej pisze o tym: http://www.tvn24.pl/putins-bomber-stoltenberg-ostry-jak-nigdy,488354,s.html